Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 73-93: Κόκκινα Ραφάλ στην Πόλη! (highlights)

Υπερηχητική εμφάνιση στην Πόλη από τον λαβωμένο Ολυμπιακό, ο οποίος διέλυσε (73-93) τη Φενέρμπαχτσε - Ρεσιτάλ από Κάνααν (20π, 6/9τρ), Παπανικολάου (21π), Βεζένκοφ (12π, 12ρ).

Στο ντέρμπι κορυφή της EuroLeague, ο λαβωμένος Ολυμπιακός (χωρίς Σλούκα, Πίτερς) διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε (73-93), πραγματοποιώντας υπερηχητική εμφάνιση. Οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 απέναντι στους Τούρκους, τους άφησαν πιο χαμηλά στην κατάταξη και θα υπερτερούν απέναντί τους στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +30 (16-46 στο 17') στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε τρομερή άμυνα στην αρχή και βρήκε εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, τελειώνοντας το ματς με 58,6% στα τρίποντα (17/29). Κορυφαίος ο Αιζάια Κάνααν με 20 πόντους (6/9 τρίποντα), άξιος συμπαραστάτης του ο Κώστας Παπανικολάου (21 πόντοι, 3/3 τρίποντα), νταμπλ-νταμπλ ο σπουδαίος Βεζένκοφ (12π, 12ρ), πολύτιμος και ο Τόμας Ουόκαπ (12π, 7ασ).

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετική άμυνα από την αρχή, αφήνοντας δίχως σκορ τους Τούρκους στο πρώτο πεντάλεπτο (0-8). Το τρίποντο του Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 2-11 στο 5', με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Κάνααν ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια, ο Ουόκαπ μοιραζε ασίστ τον Μπολομπόι, ενώ ο «Παπ» με τρίποντο στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (8-21) στο 9'. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανεβάσουν την πίεσή τους στην άμυνα, αλλά στην επίθεση ήταν άστοχοι (1/8τρ), με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 10-24. Σε μία περίοδο στην οποία μέτρησαν 6/9 τρίποντα (με 3/5 του Κάνααν), 7 ασίστ, έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ με 5-16.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Λούντζη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μπολομπόι. Ο «Λάρι» έβαζε τρίποντο, ο «Σακ» κάρφωνε μπάλες, ενώ ο Μπολομπόι τέλειωνε στον αέρα τις φάσεις, με τον Ολυμπιακό να συνδυάζει την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι του (13-31 στο 13'). Ο τρομερός Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (16-39) στο 15', με τους ερυθρόλευκους να μετρούν 9/12 σουτ από την περιφέρεια (75%). Οι γηπεδούχοι είχαν «παγώσει» από τον ρυθμό των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Ουόκαπ να τελειώνει τις φάσεις με ντράιβ και τον Παπανικολάου να φέρνει τη διαφορά στο +30 (16-46) στο 17'. Σε εκείνο το σημείο ο Ουίλμπεκιν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή καθώς διαμαρτυρόταν έντονα σε κάθε φάση. Ο «Παπ» είχε περάσει πλέον στη θέση «4», ήταν ψύχραιμος στις βολές στα φάουλ που κέρδιζε, με τον Γκούντουριτς να αναλαμβάνει δράση. Ο Σέρβος με σερί πόντους ελαφρώς ροκάνισε τη διαφορά, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 30-51. Ο εξαιρετικός Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος μέτρησε 51 πόντους, έχοντας 50% στα δίποντα (8/16), 56,3% στο τρίποντο (9/16), 10 ασίστ και κυριαρχία στα ριμπάουντ (17-24).

O Oλυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τη βασική του πεντάδα. Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν συνεργασίες με Παπανικολάου-Βεζένκοφ, με τον τρομερό Κάνααν με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 35-61 στο 24'. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση, σούταρε με αυτοπεποίθηση, φτάνοντας τους 17 πόντους με 5/8 τρίποντα στο 25' (41-68) με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Γκούντουριτς έκανε ό,τι μπορούσε μόνος του στο παρκέ, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με σκορ 51-77.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε μόνη έννοια να ελέγξει το προβάδισμά του, να παίξει με τον χρόνο και να φτάσει στην άνετη επικράτηση. Ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 54-79 στο 32', με τους Τούρκους να μην τα παρατούν και να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο. Οι Τούρκοι ροκάνισαν τη διαφορά, με τον Μαχμούτογλου με δύο σερί τρίποντα να μειώνουν σε 66-79, μετρώντας επί μέρους σκορ 15-2 σε 4 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο ο Ουόκαπ έβαλε τρίποντο-ανάσα (66-82), δίνοντας πνοή στους φιλοξενούμενους, καθώς είχαν δεχτεί μεγάλη πίεση. ΜακΚίσικ και Παπανικολάου ευστόχησαν και εκείνοι σε τρίποντο (69-92), με το παιχνίδι πλέον να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τέλος ο Ολυμπιακός έφτασε στην επικράτηση με σκορ 73-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιρσέν, Χάζερ, Γουίλμπεκιν, Έντουαρντς 2 (1/5 σουτ), Μαχμούτογλου 14 (4/10 δίποντα), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Πιερ 5 (1), Γκούντουριτς 24 (4/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπούκερ 10 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Καλάθης (0/2 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 20 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (2/3 τρίποντα), Φαλ (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 21 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 4 (4 ριμπάουντ), Μπλακ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/33 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 7/12 βολές, 37 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 21 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/29 δίποντα, 17/29 τρίποντα, 14/20 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 15 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη