Ολυμπιακός - Μακάμπι 95-89: Συνεχίζει το σερί του! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-89 έχοντας για κορυφαίους τους Βεζένκοφ (23π, 9ρ) και ΜακΚίσικ (13π) και παράμεινε στην πρώτη θέση.

Στην πρώτη θέση της κατάταξης παρέμεινε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε και της Μακάμπι Τελ Αβίβ (95-89) στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Σακίλ ΜακΚίσκ (13 πόντοι). Τεράστια η συνεισφορά από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

To ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Η Μακάμπι είχε μπει στο ματς επιθετικά, έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον «Παπ» με τρίποντο να διαμορφώνει το 8-7 στο 3'. Οι Ισραηλινοί όμως αντέδρασαν. Πέρα από το γεγονός πως έβγαλαν εκτός ρυθμού τον Φαλ, ο οποίος έχανε σερί βολές, τα τρίποντα των Μάρτιν-Ντιπαρτολομέο και το καλάθι του Μπάλντγουϊν, έφεραν την ομάδα τους στο +10 (8-18) στο 6'. Ο Βεζένκοφ με μακρινό σουτ έδωσε... ανάσα στην ομάδα του (13-21), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τη σειρά τους. Βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με τους Παπανικολάου και Κάνααν, με τον Βεζένκοφ να επαναφέρει τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (24-23). Μέτρησαν επί μέρους σκορ 13-2, με το 24-25 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Μπλακ. Οι Πειραιώτες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα και κυρίως δεν έχαναν τα ριμπάουντ, γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Ο ΜακΚίσικ δημιουργούσε ρήγματα με τα ντράιβ του, ενώ ακολούθως με μπάσιμο διαμόρφωσε το 31-27 στο 14', βάζοντας... φωτιά στο ματς. Οι γηπεδούχοι έτρεχαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Σλούκα με βολές να φέρνει την ομάδα του στο +8 (39-31). Σε εκείνο το σημείο, όμως, στο 17', έπεσε άτσαλα στο παρκέ και είχε ενοχλήσεις στην πλάτη, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι όμως συνέχισαν. Έβγαζαν άμυνες, έπαιρναν τα ριμπάουντ, έβαζαν σουτ, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον ΜακΚίσικ να φέρνει τους Πειραιώτες στο +17 (51-34) με τρομερό κάρφωμα. Το 51-36 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με τους νταλούχους Ελλάδας να μετρούν 12/19 δίποντα (63,2%), 5/10 τρίποντα (50%), 14 ασίστ, κυριαρχώντας (21-10) στα ριμπάουντ).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κάνααν με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +14 (64-50) στο 24', με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό. Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν ο τρομερός Σόρκιν, ο οποίος ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα. Ο Λευκορώσος ψηλός έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε σχεδόν σε κάθε φάση, κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του, φτάνοντας τους 23 πόντους σε 15 λεπτά. Το 71-64 ήταν το σκορ στο 30', με τους Ισραηλινούς να έχουν βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπλακ. Η Μακάμπι όμως μείωσε σε 73-69 με τον Μπρέιμο, βάζοντας φωτιά στο ματς. Σε εκείνο το σημείο έδωσε... ανάσα ο Πίτερς με τρίποντο από την περιφέρεια, με τον ΜακΚίσικ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να φέρνει ξανά τη διαφορά στο +10 (79-69) στο 35'. Οι Πειραιώτες «δάγκωναν» για κάθε κατοχή, με τον Λαρεντζάκη στο 37' να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Πίτερς από το ίδιο σημείο να διαμορφώνει το 89-74 στο 38΄. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με τη Μακάμπι με σερί τρίποντα να μειώνει σε 89-83 στα 60'' πριν το τέλος, δημιουργώντας νευρικότητα στους ερυθρόλευκους. Το τρίποντο του Ουόκαπ (92-83) όμως επανέφερε την τάξη, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνουν στη νίκη στο τέλος με σκορ 95-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1/2 τρίποντα, 12 ασίστ), Κάναν 9 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 2, Σλούκας 3 (3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 23 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1), Πίτερς 9 (2), Μπλακ 9 (3/3 δίποντα, 3/6 βολές), ΜακΚίσικ 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 13 (3/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Μπάλντγουιν 14 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μάρτιν 6 (1), Σόρκιν 23 (9/11 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 12 (4/6 τρίποντα), Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νίμπο 2 (5 ριμπάουντ), Κόλσον 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 24/37 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 12 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 21/41 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 14/20 βολές, 37 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 16 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.