Μονακό - Ολυμπιακός 64-60: Λύγισε στο τέλος (highlights)

Ο Ολυμπιακός έχασε με 64-60 από τη Μονακό - Ήταν σούπερ στο ξεκίνημα, αλλά μετά αναλώθηκε σε χαμένα σουτ και λάθη - Πάλεψε στο τέλος για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα έξοχο πρώτο δεκάλεπτο (8-20), είχε τον έλεγχο, αλλά στη συνέχεια βγήκε εκτός ρυθμού. Έχασε πολλά τρίποντα (8/29-27,6%), αναλώθηκε σε 15 λάθη, είχε σε κακή μέρα επιθετικά τους Βεζένκοφ (4π, 2/7 σουτ) και Σλούκα (10π, 1/8 σουτ), με αποτέλεσμα να χάσει από τη Μονακό με 64-60. Έκανε τη... ζημιά ο Τζέιμς (19 πόντοι, 4/9 τρίποντα) όταν βρήκε ρυθμό. Η Μονακό προηγήθηκε με +7 (52-45) στο 33', ο ΜακΚίσικ με τρίποντο στο 39' έφερε το σκορ στα ίσα (59-59), αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν τα σουτ για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον αρχηγό τους, ο οποίος έβαζε τρίποντα και κάρφωνε τις μπάλες στον αιφνιδιασμό (2-9 στο 4'). Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν καταπληκτική, καθώς έκοβαν και έκλεβαν μπάλες, αναγκάζοντας τους Μονεγάσκους να υποπίπτουν σε λάθη. Ο Παπανικολάου έφτασε τους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τον Φαλ να φέρνει τη διαφορά στο +12 (6-18) στο 9'. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους νταμπλούχους Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 8-20, αν και είχαν 1/8 τρίποντα στο ματς. Είχαν όμως 7/10 δίποντα και 6 ασίστ, κρατώντας τον Τζέιμς στο «μηδέν» με 0/4 σουτ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Μπλακ. Ο Τζέιμς όμως άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, καταφέρνοντας να ευστοχήσει σε δύο σερί τρίποντα, μειώνοντας τη διαφορά σε 19-27 στο 15'. Το παιχνίδι είχε ανοίξει, είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν συχνά το χέρι τους από την περιφέρεια. Ο Πίτερς αξιοποιούσε τις ασίστ των συμπαικτών του (22-34 στο 17'), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά. Το τρίποντο του Τζέιμς, το γκολ-φάουλ του Οκόμπο, αλλά και το νέο μπάσιμο ξανά του Τζέιμς έφεραν τη διαφορά στο τρίποντο (31-34), μετρώντας 9-0 σερί. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 69.2% στα δίποντα (9/13), 26.7% στα τρίποντα (4/15), 9 ασίστ και 5 κλεψίματα. Οι Μονεγάσκοι, όμως, αν και είχαν 0/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο μέτρησαν 5/10.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο βίωσε μία δύσκολη κατάσταση. Οι Πειραιώτες έχασαν πολλά σουτ και δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, με τον Ουατάρα με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στη Μονακό (37-34). Ο Κάνααν με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (39-39), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Ο Μοτεγιούνας διαμόρφωσε το 45-40 στο 29', με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Μονεγάσκους να προηγούνται με 46-42. Σε μία περίοδο στην οποία η ελληνική ομάδα μέτρησε τα 8 από τα 14 λάθη της στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Μπλακ. O Nτιαλό με... τετράποντο έφερε τη Μονακό για πρώτη φορά στο +7 (52-45) στο 33', με τους Πειραιώτες να ψάχνουν λύσεις στην επίθεση. Κάπου εκεί ήρθε το τρίποντο-ανάσα από τον Πίτερς, ενώ στη συνέχεια ο Μπλακ μείωσε στον πόντο (52-51). Οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατές άμυνες, πήγαιναν στις επαφές και σκόραραν με το στανιό, με τον Σλούκα με βολές να φέρνει το σκορ στα ίσα (53-53) στο 37'. Ακολούθησαν όμως δύο σερί τρίποντα με τον Μακουντού (59-53), αλλά ο Πίτερς έδωσε... ανάσα από το ίδιο σημείο. Το παιχνίδι είχε εξέλιξη θρίλερ, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να φέρνει το σκορ στα ίσα (59-59) στο 39'. Στα 41'' πριν το τέλος ο Τζέιμς ευστόχησε, ο Σλούκας δοκίμασε ένα τραβηγμένο σουτ, αλλά αστόχησε. Ο Ντιαλό είχε 1/2 βολές, ο Σλούκας το ίδιο (1/2), με τον Τζέιμς στη συνέχεια να τρέχει στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 64-60. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Οκομπό 6 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 16 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (3/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4/5 τρίποντα), Μπλακ 7 (3/4 δίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 6 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 13/28 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/26 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/21 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη