Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 94-67: Θρύλε, μας κακομαθαίνεις! (highlights)

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε με 94-67, κάνοντας ονειρικό πρώτο ημίχρονο (58-31) - Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 21 πόντους.

Δεύτερη σερί επιβλητική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό στην EuroLeague. Οι Πειραιώτες διέλυσαν την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε με 94-67, δείχνοντας τα δόντια τους σε ολόκληρη την Ευρώπη. Συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο από τους ερυθρόλευκους που προηγήθηκαν με 58-31. Κορυφαίος ο Σάσα Βεζένκοφ με 21 πόντους. Σε τρομερή κατάσταση η ομάδα του Πειραιά, καθώς μετά τη Βίρτους έκανε επίδειξη δύναμης και κόντρα στους Τούρκους, κάνοντας γερό μπάσιμο για την πρώτη θέση στην κατάταξη. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι (21/29 δίποντα-72.4%), έπαιξαν ομαδικά (26 ασίστ), πίεσαν στην άμυνα (13 κλεψίματα) και είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, σκοράροντας και οι 12 παίκτες. Οι ερυθρόλευκοι παίζουν ποιοτικά και έχουν ανεβάσει τον πήχη για τους φιλάθλους τους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ η Φενέρμπαχτσε μπήκε στην αναμέτρηση με τους Καλάθη, Έντουαρντς, Χέιζ, Τζεκίρ και Μπούκερ. Οι Πειραιώτες... δάγκωναν από τις πρώτες κατοχές, ο Βεζένκοφ ήταν σε τρομερή κατάσταση και με σερί προσωπικούς πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-0 στο 3'. Οι Τούρκοι είχαν ήδη πάρει το μήνυμα. Ο Παπανικολάου έβαζε τρίποντα και μοίραζε ασίστ, ο Γκούντουριτς πήρε θέση στο παρκέ, με τον «καυτό» Κάνααν να «πυροβολεί» ξανά από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 22-8 στο 7' μέσα σε αποθέωση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν ήδη 4/5 πίσω από τα 6.75 μέτρα. Σλούκας-Φαλ έβγαζαν πικ-εν-ρολ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έλεγχαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έδειχναν ασταμάτητοι στο παρκέ, έχοντας προβάδισμα με +20 (31-11) στην πρώτη περίοδο. Με 81.8% στα δίποντα (9/11), 50% στα τρίποντα (4/8), 10 ασίστ και 4 κλεψίματα. Ο Βεζένκοφ είχε 13 πόντους σε 10 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους παράλληλα να μετρούν 0/5 τρίποντα στο ματς.

Η ορμή των «ερυθρολεύκων» είχε τρομάξει τους Τούρκους, οι οποίοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε ανοίξει το ροτέισον, αλλά όποιος παίκτης και αν έμπαινε στο παρκέ έδειχνε πανέτοιμος. Σλούκας, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου, Πίτερς, Μπολομπόι πήραν θέση στο παρκέ, με τον Αμερικανό φόργουορντ να κάνει θραύση. Έβαζε τρίποντα, κέρδιζε γκολ-φάουλ, διαμορφώνοντας το 40-16 στο 13'. Παπανικολάου-Λαρεντζάκης δεν έχαναν σουτ από την περιφέρεια (50-21 στο 16'), αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Μέτρησαν ένα σερί 8-0 (50-29 στο 18'), αλλά ο Ολυμπιακός αγρίεψε και πάλι. Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης βρήκαν ξανά στόχο από την περιφέρεια, οι Πειραιώτες είχαν βρει τρομερό ρυθμό στην επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 58-31. Οι γηπεδούχοι είχαν 82.4% στα δίποντα (14/17), 56.3% στα τρίποντα (9/16), 19 ασίστ και 6 κλεψίματα, με τη Φενέρμπαχτσε να έχει παθητικό ρόλο στο ματς, μετρώντας ήδη 11 λάθη και 9/29 σουτ.

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε. Έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα, έβγαλε εκτός ρυθμού τον Ολυμπιακό και με υπομονή κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Καλάθης με τρίποντο διαμόρφωσε το 58-34, ο Ουόκαπ έδινε λύσεις στον αιφνιδιασμό, με τους Τούρκους στο 28' να μειώνουν το σκορ σε 68-47. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 74-51, σε ένα διάστημα βέβαια που αναλώθηκαν σε αρκετά λάθη, παίζοντας περισσότερο ατομικά και λιγότερο ομαδικά.

O Oλυμπιακός επέστρεψε στην τελευταία περίοδο με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Λούντχη, Βεζένκοφ και Φαλ, με τον Βούλγαρο με τρίποντο να εκτοξεύει τη διαφορά ξανά στο +28 (79-51). Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά φάουλ, ενώ παράλληλα αναλωνόντουσαν σε λάθη. Οι γηπεδούχοι είχαν ήδη 18 και 21 οι φιλοξενούμενοι. Παρά το γεγονός αυτό, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο (85-58 στο 36'), διατηρώντας τη διαφορά στο σκορ. Ο Πίτερς με τρίποντο διαμόρφωσε το 88-58 στο 37', με τους γηπεδούχους στο τέλος να φτάνουν άνετα στην επικράτηση με σκορ 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πάπας 2, Φαλ 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 8 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βεζένκοβ 21 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 6 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 6 (2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μπίρσεν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάζερ 5 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 6 λάθη), Έντουαρντς 13 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές), Άκπιναρ 11 (3/3 τρίποντα), Γκεγίκ 2, Μαχμούτογλου 3 (1), Χέιζ 3 (1), Τζεκίρι, Γκούντουριτς 9 (9/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπούκερ 6 (7 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/29 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 19/23 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 11/25 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 14 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 25 λάθη