Μακάμπι - Βαλένθια 84-68: Στο Τελ Αβίβ είναι αλλιώς (highlights)

Με τρομερή επίδοση στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι αξιοποίησε την έδρα της και επιβλήθηκε της Βαλένθια με 84-68.

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 84-68 της Βαλένθια για την 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 6-6 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί (με ρεκόρ 6-1 στην έδρα τους), οι οποίοι παραμένουν σε τροχιά οκτάδας, ενώ στο 5-7 έπεσαν οι Ισπανοί, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Τζόουνς.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο, αφού στη συνέχεια τους στοίχισαν η αστοχία στα σουτ και ειδικά στα δίποντα, όπως και η αναλογία λαθών και ασίστ, ενώ είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Λόπεθ-Αροστέγι με 15 πόντους.

Από την άλλη, η ομάδα του Κάτας είχε πολυφωνία στην επίθεση, με μπροστάρη για ακόμα ένα ματς τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους, 6 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-10, 35-27, 53-47, 84-68

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 15 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 4, Σόρκιν 7, Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Χίλιαρντ 11 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Κοέν 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χόλινς 6 (2), Νίμπο 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουτ), Κόλσον 10 (1)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κλαβέρ 13 (3/4 τρίποντα), Πουέρτο, Πρέπελιτς 4 (5 ασίστ), Γουέμπ 5 (1), Λόπεθ-Αροστέγι 15 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φεράντο, Ράντεμπο 4, Ντούμπλιεβιτς 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 7 (3/4 δίποντα)