Ολυμπιακός - Άλμπα 86-76: Κόκκινη αντίδραση με δίδυμο Βεζένκοφ-Παπανικολάου (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε (86-76) την Άλμπα έχοντας για κορυφαίους τους Παπανικολάου (19π, 9ρ) και Βεζένκοφ (24π)- Έδωσε απαντήσεις η ομάδα με σούπερ μπάσκετ στην τελευταία περίοδο.

Ο Ολυμπιακός απάντησε μετά την ήττα του στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι. Οι Πειραιώτες νίκησαν στο ΣΕΦ την Άλμπα Βερολίνου, η οποία τους έβαλε δύσκολα έως και το 30' (61-59). Στο τέλος, όμως, οι ερυθρόλευκοι σοβαρεύτηκαν στην τέταρτη περίοδο, ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 86-76. Έχοντας για πρωταγωνιστές τους εξαιρετικούς Κώστα Παπανικολάου (19π, 3/5τρ, 9ρ) και Σάσα Βεζένκοφ (24π, 6/6δ, 6ρ).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ στο «2», Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Βούλγαρος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έβαζε όλα τα σουτ που έβρισκε. Στο 7' διαμόρφωσε το 11-10, έχοντας ήδη 9 πόντους με 3/3 δίποντα στο ματς, αλλά χρειαζόταν και στήριξη. Η Άλμπα έπαιζε με αυτοπεποίθηση, έβγαζε συνεργασίες στο παρκέ και αξιοποιούσε τον θηριώδη (2.24 ύψος) Κουμάτζε μέσα στη ρακέτα. Ο Σίκμα στον αιφνιδιασμό έφερε την ομάδα του στο +5 (11-16) στο 8', με τον Σλούκα να παίρνει θέση στο παρκέ. Ο Λο ευστόχησε από την περιφέρεια (13-19), ο Παπανικολάου απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ροτέισον. Ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με Σλούκα, Λαρετζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μπολομπόι, ένα σχήμα που έδωσε ρυθμό στους Πειραιώτες. Η Άλμπα προηγήθηκε στο 13' με 27-31, αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε η ερυθρόλευκη αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Κάνααν και Πίτερς πήραν θέση στο παρκέ, με τον πρώτο να ευστοχεί σε τρίποντο, ενώ ακολούθως ανέλαβε δράση ο Ουκρανός σέντερ. Με σουτ από μέση απόσταση, αλλά και από την περιφέρεια, αξιοποιώντας τις ασίστ του Σλούκα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα προηγήθηκαν με 37-31 στο 17'. Κάπου εκεί όμως η Άλμπα έβαλε φρένο στις διαθέσεις του Ολυμπιακού, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 39-38. Έχοντας πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ (14 πόντοι σε 13 λεπτά), 58.8% στα δίποντα, 29.4% στα τρίποντα, αδυναμία στα ριμπάουντ (13-19), αλλά θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (13/4).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ είχε ενέργεια και διάθεση δίνοντας λύσεις στην επίθεση. Στο 25' έκλεψε τη μπάλα τέλειωσε τη φάση στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας το 46-38. Εκνευρίστηκε όμως για φάουλ που δεν του δόθηκε, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή. Κάπου εκεί χάθηκε το μομέντουμ για τους Πειραιώτες, με τους παίκτες της Άλμπα να βάζουν σερί τρίποντα από την περιφέρεια, κατορθώνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώσουν ξανά στον πόντο (61-59).

O Oλυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπολομπόι, προσπαθώντας να βάλει πίεση στους φιλοξενούμενους. Ο «Παπ» έφερε την ομάδα του στο +5 (66-61), ο Σλούκας τέλειωνε τις φάσεις με ατομικές προσπάθειες, ενώ ο Βεζένκοφ έφερε τη διαφορά στο +7 (70-63). Οι Γερμανοί είχαν γρήγορα αντανακλαστικά, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί ακολούθως σε τρίποντο. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες έβγαζαν ένταση στο παρκέ, με τον Παπανικολάου με σερί πόντους να φέρνε τη διαφορά στο +9 (77-68) στο 36'. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε μεγάλο ματς σε άμυνα και επίθεση, με τους γηπεδούχους στο τέλος να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 86-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 12 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου 9 (1), Γουέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ραπιέκ, Σίκμα 7 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/40 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 14/16 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 17/28 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 12/15 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη