Μακάμπι - Ολυμπιακός 90-84: «Παγωμάρα» στο Τελ Αβίβ (highlights)

Ο Ολυμπιακός έλεγχε το ματς έως και το 28' (52-63), αλλά στην τελευταία περίοδο υπέστη μπλακ-άουτ και έχασε από τη Μακάμπι με 90-84 - Κόστισαν τα χαμένα ριμπάουντ, πρώτη ήττα εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του εκτός έδρας ήττα φέτος στην EuroLeague. Οι Πειραιώτες έχασαν ένα δικό τους ματς, καθώς έλεγχαν τον ρυθμό έως και το 28', όντας στο +11 (52-63). Στην τελευταία περίοδο όμως, είχαν αδυναμίες στην άμυνα, έχασαν πολλά ριμπάουντ, έκαναν λάθη, με τη Μακάμπι να αντιδρά και να φτάνει στη νίκη με ανατροπή στο σκορ 90-84.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι δύο ομάδες σούταραν σε κάθε ευκαιρία, με το ματς να αποκτά γρήγορο ρυθμό. Ο Τεξανός πλέι-μέικερ πάντως είχε κερδίσει τις εντυπώσεις, καθώς είχε 5 ασίστ σε 5 λεπτά, ενώ παράλληλα έκλεβε μπάλες και έβγαζε αιφνιδιασμούς για την ομάδα του. Με αυτόν τον τρόπο η ελληνική ομάδα έφτασε στο +7 (8-15) στο 6'. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κυρίως επειδή βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια. Με τον Χόλινς μείωσε στον πόντο (14-15), αλλά κάπου εκεί πήρε θέση στο παρκέ ο Σλούκας. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ευστόχησε από την περιφέρεια, αλλά οι κίτρινοι στη συνέχεια βρήκαν νέα σουτ από την περιφέρεια με τον Ντιμπαρτολομέο, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (22-20) στην πρώτη περίοδο. Έχοντας 6/9 τρίποντα σε 10 λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπλακ. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνεχώς στο προβάδισμα στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο αυτό συνέβη 12 φορές! Ο Σλούκας ανέλαβε δράση με τρίποντο διαμόρφωσε το 28-33 στο 13'. Μπράουν και Μπάλντγουϊν συνέχιζαν να ευστοχούν από απόσταση, το ίδιο έκανε και ο Σλούκας (34-38), με το παιχνίδι να έχει πάρει... φωτιά. Στο 17' ο ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 36-40 στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι με τον Μπράουν (41-40). Ο Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο μτς λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με το 43-45 να είναι το σκορ στο εικοσάλεπτο. Σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 64.3% στα δίποντα, 42.9% στα τρίποντα, 13 ασίστ και 7 κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι είχαν 53.3% από την περιφέρεια (8/15 σουτ), 7 ασίστ και 10 λάθη, με τον Μπάλντγουϊν να έχει 14 πόντους στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τη διάθεση να πάρει διαφορά στο σκορ και τα κατάφερε. Ο Κάνααν έβαζε τα σουτ που δημιουργούσε για τον εαυτό του, ο Βεζένκοφ είχε ανεβάσει ρυθμό, με τον Παπανικολάου με τρίποντο να εκτοξεύει τη διαφορά στο +10 (46-56) στο 26'. Ο Κάνααν στη συνέχεια αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, με τον Λαρεντζάκη να φέρνει την ομάδα του και στο +11 (52-63) στο 28'. Ο Παπανικολάου φώναξε ξανά «παρών» από την περιφέρεια, αλλά η μαχητική Μακάμπι κατάφερε να ροκανίσει ξανά τη διαφορά, ευστοχώντας σε τρίποντο στην εκπνοή (60-66) σε σουτ από την περιφέρεια (63-69).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Πίτερς και Μπολομπόι, με τους Πειραιώτες να χάνουν σερί ριμπάουντ στην άμυνα. Το γεγονός έφερε τη Μακάμπι να μειώνει σε 68-71 στο 33', με τους φιλοξενούμενους να αναλώνονται και σε λάθη. Ο Μπράουν μείωσε και στον πόντο (70-71) βάζοντας φωτιά στο ματς, με τους Πειραιώτες να χάνουν σουτ. Η ανατροπή ήρθε με το τρίποντο του Μάρτιν (73-71), με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ-άουτ, καθώς οι Ισραηλινοί είχαν επί μέρους σκορ 13-2. Στο 35' ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε... ανάσα (73-74) στην ομάδα του, με τους Βεζένκοφ-Ουόκαπ να επιστρέφουν στο παρκέ. Η Μακάμπι πήγε στο +6 (80-74) με τον Μάρτιν στο 37', με τους Παπανικολάου-Βεζένκοφ να χάνουν τρίποντα. Ο Λαρεντζάκης βρήκε ξανά στόχο (80-77), ο Σόρκιν όμως έκοψε στον αιφνιδιασμό τον Βεζένκοφ, με το σκορ να είναι 82-77 στο 39'. Ο τρομερός Λαρεντζάκης έβαλε νέο τρίποντο (84-80), με τη Μακάμπι στα 30'' να έχει την κατοχή. Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε στη ρουλέτα των βολών, με τη Μακάμπι να φτάνει στη νίκη με 90-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 16/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 22/24 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη