Μπασκόνια - Ολυμπιακός 92-97: Άλωσε και τη Βιτόρια (highlights)

Στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της EuroLeague ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Μπασκόνια με 97-92.

Με φόρα από το διπλό στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός πέρασε και από την έδρα της Μπασκόνια με 97-92 φτάνοντας έτσι τις τρεις φετινές νίκες επί ισπανικού εδάφους και τις τέσσερις σε ισάριθμες αγωνιστικές της EuroLeague.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν ξανά σε μεγάλη βραδιά τους Σάσα Βεζένκοφ (26 πόντοι) και Κώστα Σλούκα (20 πόντοι). Καταλυτικός στο τέλος και πάλι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε στην αρχική πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ. Το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» ήταν εκρηκτικό και σε μόλις τρία λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με 10-4, αναγκάζοντας τους Βάσκους να πάρουν τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Κάνααν να σκοράρει για την πρώτη διψήφια διαφορά των φιλοξενούμενων (14-4).

Με αυτοματισμούς στην επίθεση και στην άμυνα η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και ο ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στο 26-8. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν την απόσταση, όμως ο Κώστας Σλούκας στην εκπνοή του δεκαλέπτου σκόραρε για το 32-16.

Η πρώτη περίοδος ήταν αδιαμφισβήτητα η καλύτερη των Πειραιωτών έως τώρα στη διοργάνωση. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν 10/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν πλήρως. Η Μπασκόνια, με μπροστάρη τον Τάντας Σεντεκέρσκις που πέτυχε σε εκείνο το σημείο 12 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), μπόρεσε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά, αλλά και να κλείσει το ημίχρονο στο υπέρ της 47-42.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» επηρεασμένοι από την κακή τους αμυντική λειτουργία δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, εκτός του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό. Από την πλευρά της η Μπασκόνια διατηρούσε το προβάδισμα και με σύμμαχο την περιφερειακή της ευστοχία πήγε στην τέταρτη περίοδο με σκορ 74-65.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν σημάδια αντίδρασης και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με ένα γρήγορο σερί 14-0 (74-79). Με όπλο την καλή άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν συνεχώς σε απόσταση ασφαλείας τους γηπεδούχους και με οξυδέρκεια στην επίθεση έφτασαν στην τελική νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη για τη Basket League και στη συνέχεια θα υποδεχτεί στο ΣΕΦ τη Μονακό για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπολομπόι 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 17/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 22/24 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.