Αρμάνι – Εφές 73 - 66: Την… κράτησε ο Σιλντς! (highlights)

Με κορυφαίο τον Σαβόν Σιλντς η Αρμάνι Μιλάνο έμεινε όρθια και επικράτησε με 73-66 της Εφές Αναντολού στην Ιταλία ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά. Τραυματίστηκαν μέσα σε ένα λεπτό οι Ντιλέινι και Ροντρίγκεθ

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μείνει όρθια και να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των play off κερδίζοντας με 73-66 την Εφές Αναντολού στην Ιταλία παίζοντας με ψυχή στα τελευταία πέντε λεπτά.

Πλέον οι δύο ομάδες… μετακομίζουν στην Τουρκία, καθώς την Πέμπτη ( 28/4) έχουν το τρίτο ματς με την Εφές ασφαλώς να έχει πλέον το πλεονέκτημα έδρας.

Η Εφές εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο άγχος των γηπεδούχων στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 4-10 στο 4’, αλλά ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έδωσε το έναυσμα και η Αρμάνι με επιμέρους σκορ 12-3 πέρασε μπροστά με τις δύο ομάδες πάντως να είναι μαζί στο σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους (33-33).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Αρμάνι έχασε μέσα ένα λεπτό τους καλύτερους περιφερειακούς της. Στο 33’ χτύπησε ο Ντιλέινι και μετά από δύο φάσεις και ο Ροντρίγκεθ με το σκορ 55-55!

Κι όμως οι μιλανέζοι δεν κατέρρευσαν. Με τον Σιλντς να αναλαμβάνει δράση, με σκληρή άμυνα και τον Χάινς να κόβει μέσα στη ρακέτα η Αρμάνι όχι μόνο άντεξε, αλλά… παρέσυρε τους Τούρκους.

Ο Σιλντς στα 48’’ έκανε το 69-66 και στα 33’’ ο Χάινς έκοψε τον Μίτσιτς, ενώ πάλι ο Σιλντς στα 17’’ με γκολ φάουλ έκανε το 72-66 μέσα σε ντελίριο πανηγυρισμών και την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-66.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 55-52, 73-66

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Γκραντ, Ροντρίγκεθ 17 (3/4διπ., 3/6τριπ. 5ρ. 5ας), Ταρζέφσκι 7, Ρίτσι 3, Μπιλίνγκα, Χολ 6, Ντιλέινι 3 (1/5τριπ.), Ντάνιελς 6, Σιλντς 21 (8/11 διπ., 1/4τριπ., 8ρ.), Αλβίτι, Χάινς 5, Μπεντίλ 5(1/4τριπ.).

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 17/33 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 19 (2/2 διπ. 3/9τριπ.), Μπομπουά 2, Σίνγκλετον 3, Μπράιαντ 7 (1), Μοερμάν 4, Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (5/9 διπ., 2/11 τριπ. 5ρ., 4ας), Άντσερσον 2, Ντάνστον 4 (6ρ.), Σιμόν2.

Ομαδικά στατιστικά - Εφές: 14/26 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 14/17 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 3 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 7 μπλοκ.