Ολυμπιακός - Μονακό 71-54: «Πύρινο» ΣΕΦ και Θρύλος κατάπιαν τους Μονεγάσκους! (highlights)

Ο Ολυμπιακός πάτησε τη Μονακό με 71-54 στον πρώτο αγώνα για τα Playoffs της EuroLeague, 1-0 στη σειρά!

Με επιβλητική εμφάνιση ο Ολυμπιακός ποδοπάτησε τη Μονακό με για τον πρώτο αγώνα για τα Playoffs της EuroLeague, κάνοντας το 1-0 και ετοιμάζεται για το ματς της Μεγάλης Παρασκευής (22/4).

Εκπληκτικός και κομβικός ο Τόμας Ουόκαπ, συγκλονιστικός ο Γιώργος Πρίντεζης. Πολύ καλό ματς από τους Σλούκα και ΜακΚίσικ, ο οποίοι με τα καλάθια έβαλαν «φωτιά» στο ΣΕΦ σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης.

Το κατάμεστο ΣΕΦ και η ασφυκτική άμυνα του Ολυμπιακού αχρήστευσαν τον Μάικ Τζέιμς.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην πεντάδα με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ. Με εξαίρεση το γρήγορο 4-0 στην αρχή του αγώνα με καλάθια των Ντόρσεϊ και Φαλ, έβγαλε στο παρκέ τρομερή νευρικότητα, με αποτέλεσμα η Μονακό να τον προσπεράσει με πρωτεργάτη τον Λι και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +7 με 8-15. Ενδεικτικό της αστοχίας των Πειραιωτών ήταν το 4/16 εντός πεδιάς.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε δριμύτερη και με ένα 7-0 σερί ισοφάρισε σε 15-15, με 4 πόντους του Βεζένκοφ και τρίποντο του Σλούκα, που έβαλε... φωτιά στο ΣΕΦ! Με τον Σλούκα και τον ΜακΚίσικ να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες, τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει λύσεις αλλά και τον Ουόκαπ να κρατά «κλειδωμένο» τον Μάικ Τζέιμς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα με +11 (33-22), πριν οι Γάλλοι με ένα 4-0 ολοκληρώσουν την δεύτερη περίοδο με 33-26. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 25-11.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά στα πρώτα λεπτά, με μόλις ένα καλάθι από κάθε ομάδα στα πρώτα τρία λεπτά. Κάπου εκεί ο Τόμας Ουόκαπ σημείωσε ένα τρίποντο , ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ακόμα ένα καλάθι για το +14 του Ολυμπιακού (44-30). Την ίδια στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την σφικτή τους άμυνα, μην επιτρέποντας στους Μονεγάσκους να βρουν εύκολα καλάθια. 50-36 το σκορ περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Σλούκα στον αιφνιδιασμό, στον οποίο απάντησε η Μονακό με δύο γρήγορα καλάθια του Χολ για το 52-40. Ο εξαιρετικός Πρίντεζης στη συνέχεια με 2/2 βολές έκανε το 54-40, ενώ στη συνέχεια η Μονακό κέρδισε αντιαθλητικό πάνω στον Χολ, μειώνοντας με τον Μότουμ σε 54-43. Ο ΜακΚίσικ για τρεις έδωσε αύξησε εκ νέου τη διαφορά. Ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με τη σειρά του από τη γραμμή του τριπόντου. Σε εκείνο το σημείο όμως δύο τρίποντα των Σλούκα και Πρίντεζη έκαναν το 65-50! Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με 71-54 έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Μονεγάσκους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 4 (2/8 σουτ), Λούντζης, Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 10 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 12 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέικον 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βέστερμαν 3 (1), Τόμας 7 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιάλο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 2 (1/4 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)