Μπαρτσελόνα - Φενέρμπαχτσε 88-67: «Καταιγίδα»… σάρωσε τους Τούρκους! (highlights)

Η Μπαρτσελόνα… πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε με 88-67 στη Βαρκελώνη διατηρώντας την πρώτη θέση στην EuroLeague. Δυσκόλεψε πολύ ο δρόμος της Φενέρ για τα πλέι οφ

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια στη Φενέρμπαχτσε και παίζοντας με το πόδι… κολλημένο στο γκάζι στο β’ μέρος επικράτησε με 88-67 μέσα στη Βαρκελώνη.

Με την ήττα της αυτή η Φενέρμπαχτσε θα πρέπει να αναζητήσει... υπερβάσεις προκειμένου να μην μείνει εκτός πλέι οφ.

Οι Καταλανοί έκαναν τη… ζημιά στους Τούρκους στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με επιμέρους σκορ 28-15 ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και «καθάρισαν» το ματς την ώρα που οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να αντιδράσουν γνωρίζοντας τη συντριβή.
Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-34, 70-49, 88-67

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6 (4 ριμπάουντ), Έξουμ 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαρτίνεθ 3 (1), Σμιτς 6 (0/3 τρίποντα), Χέιζ 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Αμπρίνες 18 (6/7 τρίποντα), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 18 (4/5 τρίποντα), Καϊσέδο 7, Μπονίγια (0/3 σουτ), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 14/28 δίποντα, 16/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 9 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ, Σαγιόκ 2 (1/4 σουτ), Ακπινάρ 11 (3/4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 4 (1), Χένρι 5 (1/4 τρίποντα), Πιερ 8 (2), Μπαρτέλ 2 (1/4 σουτ), Γκούντουριτς 15 (2), Βέσλι 8 (3 ασίστ), Φλόιντ 3, Μπούκερ 6, Πολονάρα (0/3 τρίποντα, 3/4 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 15/31 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη.