Μπάγερν – Ολυμπιακός 88 - 98: «Κυρίαρχος» και στο Μόναχο! (highlights)

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σχεδόν σε όλο το ματς ο Ολυμπιακός κέρδισε με 98-88 την Μπάγερν Μονάχου μέσα στη Γερμανία και πλέον «φουλάρει» για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague

O Ολυμπιακός ήταν… κυριαρχικός, μεθοδικός και κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 98-88 επί της Μπάγερν Μονάχου μέσα στη Γερμανία.

Οι Πειραιώτες πλέον βλέπουν από… πιο κοντά την πρώτη τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, δείχνοντας πως διαθέτουν ποιότητα, μέταλλο και χαρακτήρα για να φτάσουν μακριά στη διοργάνωση.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ των Πειραιωτών μπήκε στο ματς με αυτοπεποίθηση. Έβαζε τρίποντα στον αιφνιδιασμό και με δικούς του σερί πόντους διαμόρφωσε το 8-13 στο σκορ στο 4'. Στον ίδιο ρυθμό και ο εξαιρετικός Ουόκαπ, φέρνοντας την ομάδα του στο +8 (8-16).

Ραντόσεβιτς και Λούτσιτς έβρισκαν λύσεις μέσα στη ρακέτα, φέρνοντας το ματς στα ίσα (17-17). Ο Ντόρσεϊ δεν είχε αντίπαλο (17-24) φτάνοντας τους 13 πόντους στο ματς με 3/3 τρίποντα, αλλά στη συνέχεια η άμυνα της ελληνικής ομάδας χαλάρωσε.

Η είσοδος στο παρκέ του Χάντερ άλλαξε τα δεδομένα, σκοράροντας με κάθε τρόπο, με τον Γιάμαραζ με τρίποντο να δίνει το προβάδισμα (29-28) στην πρώτη περίοδο για τους Γερμανούς.

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Σλούκας έβαζε τη μπάλα στο καλάθι και μοίραζε ασίστ, αλλά η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, τελειώνοντας φάσεις στον αιφνιδιασμό με τον Λούτσιτς (42-38 στο 16').

Τρίποντο από τον Λαρεντζάκη, γκολ-φάουλ από τον Σλούκα, ο οποίος με νέο σουτ στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 53-50 στο ημίχρονο.

Καλύτερη άμυνα και Ντόρσεϊ

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με διάθεση να παίξει καλύτερη άμυνα, ενώ στην επίθεση η μπάλα πήγε στα χέρια του Ντόρσεϊ. Με σερί πόντους, βάζοντας μεγάλα σουτ, έφτασε τους 25 πόντους στο ματς στο 24' (59-60).

Ο Χάντερ δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα μέσα στη ρακέτα, ο Παπανικολάου απάντησε με τρίποντο στο αντίστοιχο του Τόμας, με το σκορ στο 30' να γράφει 69-73 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην άμυνα, δυσκόλεψαν την κυκλοφορία της μπάλας στους Γερμανούς και τους ανάγκασαν να κάνουν εύκολα το λάθος.

Με τον Μάρτιν, αλλά και τον Λαρεντζάκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, τον Σλούκα να οργανώνει υποδειγματικά και τον ΜακΚίσικ να δίνει ενέργεια ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις και προηγήθηκε με 83-93 στο 1.38’’ πριν τη λήξη βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη του.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Λούσιτς, αλλά οι Πειραιώτες είχαν πάρει απόφαση να μην χάσουν και το έδειξαν φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 88-98.
Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Τόμας 8 (0/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουόλντεν 6 (2), Χάντερ 12 (4/7 δίποντα, 4/4 βολές), Γιάραμαζ 9 (2), Λούτσιτς 15 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 18 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίσκο 4, Χίλιαρντ 12 (2), Ραντόσεβιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 14/32 δίποντα, 12/26 τρίποντα, 24/27 βολές, 26 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 25 (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Λαρεντζάκης 9 (3/3 τρίποντα), Φαλ 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (5/5 δίποντα, 10 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/34 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 19/25 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη