Ολυμπιακός- Αρμάνι 67-58: «Λάβα» έτοιμη για τετράδα! (highlights)

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο και με «όπλο» την άμυνά του έφτασε στην επικράτηση με 67-58 επί της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ κάνοντας άλμα για την πρώτη τετράδα της EuroLeague

Ο Ολυμπιακός ήρθε με… φόρα από την Κρήτη και παίζοντας πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 67-68 της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, κάνοντας πολύ μεγάλο βήμα για την πρώτη τετράδα στην βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Ιταλοί έπαιζαν καλή άμυνα, με τους Πειραιώτες παράλληλα να μην αξιοποιούν τον Γάλλο σέντερ μέσα στη ρακέτα τους

Ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με σκορ 7-15, κρατώντας σε... ρηχά νερά τους Πειραιώτες. Είναι χαρακτηριστικό πως τέλειωσαν την πρώτη περίοδο με μόλις 2/14 σουτ. Ήταν απελπιστικά άστοχοι, μετρώντας 2/8 δίποντα (25%) και 0/6 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι άστοχοι και να... σπάνε τα καλάθια.

Ο Σλούκας στο 12' σημείωσε καλάθι για τους γηπεδούχους (9-19), με το Μιλάνο όμως να ελέγχει τον ρυθμό. Πίεζε, έκλεβε μπάλες, έπαιζε σκληρά στην άμυνα και έβρισκε σουτ στον αιφνιδιασμό.

Ο Χάινς στο 15' ανέβασε τη διαφορά στο +10 (15-25), με τον Βεζένκοφ στο 16' (18-25) να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο για τους Πειραιώτες στο ματς.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ, καταφέρνοντας κυρίως με βολές να ροκανίσουν τη διαφορά. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με σκορ 25-27, αλλά τους Πειραιώτες να έχουν το μομέντουμ.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Δυνατές άμυνες, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Το Μιλάνο με τα τρίποντα του Χαλ και τον Χάινς στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε στο σκορ με 29-37 στο 23'.

Ο Σλούκας μείωσε τη διαφορά στο σουτ (39-41), με τον Ολυμπιακό νωρίτερα να σπαταλά κατοχές για να φέρει το σκορ στα ίσiα. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με +4 (39-43).

«Έκρηξη» και κυριαρχία!

Οι Πειραιώτες όμως στην τελευταία περίοδο αποφάσισαν να… ξεκαθαρίσουν την κατάσταση. Με «όπλο» την πολύ δυνατή τους άμυνα, αλλά και το… ξέσπασμα των Σλούκα, Φαλ, ΜακΚίσικ έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Δύο τρίποντα του Σλούκα και δύο φάσεις του Φαλ ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (66-53 στο 38’), την ώρα που η Αρμάνι προσπαθούσε να συνέλθει από το σοκ της ασφυκτικής άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη και έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 67-58 με τους φιλάθλους στις εξέδρες να αποθεώνουν τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 14/29 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 27/36 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.