Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 68-86: Την κάνει ό,τι θέλει! (highlights)

Η Μπαρτσελόνα έστησε πάρτι στη Μαδρίτη, κερδίζοντας με το επιβλητικό 68-86 την Ρεάλ στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής στη Euroleague. Έκτο σερί διπλό για τους Καταλανούς απέναντι στους Μαδριλένους σε όλες τις διοργανώσεις και πρώτη εντός έδρας ήττα για το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο στη διοργάνωση.

Το clasico της 26ης αγωνιστικής βάφτηκε μπλαουγκράνα! Η Μπαρτσελόνα έκανε... πάρτι στη Μαδρίτη απέναντι στην Ρεάλ, την κέρδισε 86-68 και την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα των Μαδριλέων στη Euroleague.

Οι Καταλανοί έβαλαν τις βάσεις από την πρώτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να γράφει 28-8 και παρότι οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στα τελευταία 20 λεπτά (η διαφορά έπεσε στο -13), είχαν τις λύσεις και το μυαλό να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Τραγικό ποσοστό πίσω από τη γραμμή για την ομάδα του Λάσο.

Τρομερό ματς από τον Λαπροβίτολα με 20 πόντους και 5/5 τρίποντα. Για την Ρεάλ Μαδρίτης ο Ταβάρες είχε 25 πόντους. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ στη διοργάνωση μετά από 25 ματς (20-5).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-28, 31-52, 55-71, 68-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 5, Κοζέρ 8 (3/5 δίποντα), Ράντολφ, Ερτέλ 4 (3 ασίστ), Αλμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 3, Αλοθέν, Πουαριέ 2, Ταβάρες 25 (10/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (0/6 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 4, Τόμπκινς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ), Έξουμ 13 (3/5 δίποντα), Σανλί 5 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χείζ, Λαπροβίτολα 20 (5/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κούριτς 10 (5/5 δίποντα), Γιοκουμπάιτις 6 (3/3 δίποντα), Μίροτιτς 9 (1), Νατζί, Καλάθης 10 (5/5 δίποντα, 5 ασίστ)