Μονακό - Ζαλγκίρις 82-83: Τέλος στο σερί 9 ηττών με Λεκαβίτσιους! (highlights)

Η Ζαλγκίρις πέρασε από την έδρα της Μονακό με 82-83, βάζοντας τέλος στο σερί των 9 ηττών της στην EuroLeague.

Τεράστια νίκη στην έδρα της Μονακό πήρε η Ζαλγκίρις, επικρατώντας με 82-83 και ήρωα τον Λούκας Λεκαβίτσιους για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Λεκαβίτσιους σκόραρε σημαντικό καλάθι στο τελευταίο λεπτό, βάζοντας σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων στο ημίχρονο (46-36), όμως οι Λιθουανοί κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο -3 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να πανηγυρίσουν τελικά τη νίκη.

Μοιραίος ο Μάικ Τζέιμς (18 π.), ο οποίος αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Μονεγάσκων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 46-36, 64-61, 82-83

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 6, Μπέικον 18 (4/6 τρίποντα), Τόμας 10 (3/4 δίποντα), Ντιαλό 9 (2/6 δίποντα), Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτιεγιούνας 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουατάρα 3, Άντζουσιτς, Χολ 6, Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 6 (3/3 δίποντα, 6 ασίστ), Νίμπο 7 (3/4 δίποντα), Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας 3 (1), Μιλάκνις 14 (4/8 τρίποντα), Κάβανο 9 (1), Γκιφάι 15 (7/7 βολές), Λοβέρν 13 (6/8 δίποντα), Ουλανόβας 7 (1).