Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 87-85: Θρύλος στην παράταση με buzzer beater Σλούκα! (highlights)

Σε ένα τρομερό ματς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στην παράταση στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με 87-85 χάρη σε τρίποντο του εξαιρετικού Κώστα Σλούκα

Σπουδαίο ματς στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές με 87-58, με την οποία «κλειδώνει» τη θέση του στην 8άδα. Ηγέτης ο Κώστας Σλούκας, που παρά την εμφανή του κούραση, με τεράστιο buzzer beater στο τέλος έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες. Σπουδαίοι οι Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένοφ και Φαλ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με Λάρκιν, Μπομπουά, Μίτσιτς, Σίνγκλετον, Πλάις και πήρε προβάδισμα 4 πόντων (8-4) στο 4'.

Η Εφές απάντησε, φέρνοντας στο ματς στα ίσα (8-8). Ωστόσο η Πειραιώτες με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση βρέθηκαν ακόμα και στο 7+ (19-12) στο 8', ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 26-17, με 7/8 δίποντα (78.5%), και με 9-4 στα ριμπάουντ.

Στην δεύτερη περίοδο, με τρίποντο του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 9+ (29-20), ωστόσο και πάλι η απάντηση της ομάδας του Αταμάν ήταν άμεση, μειώνοντας στον πόντο με τον Μερομάν (37-36) στο 18'. Λίγο αργότερα, η Εφές πήρε και το προβάδισμα με 37-38 χαρή σε επιμέρους 11-21. Εκεί ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να βγάλει αντίδραση, όπου, παρά τις εναλλαγές στο σκορ, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με ένα ισχνό προβάδισμα (42-41).

Στην τρίτη περίοδο, η Εφές βρέθηκε στο +3, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε αμέσως με ένα σερί 8-0 απάντησε και πήρε προβάδισμα. Το ματς παρέμεινε αμφίρροπο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια για το 61-61 στο τέλος της περιόδου.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Εφές βρέθηκε στο +4 με 61-65 και 63-67, εκεί μίλησε η κλάση του Σλούκα, οποίος με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τον ΜακΚίσικ (68-67). Το ίδιο συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται αναπόφευκτα στην παράταση για να λύσουν τις διαφορές. Αν και ο Ολυμπιακός είχε μεγάλες ευκαιρίες να τελειώσει το ματς και στην κανονική διάρκεια.

Στον έξτρα χρόνο ο άφαντος στην κανονική διάρκεια Σέιν Λάρκιν «ξύπνησε» με δύο τρίποντα για να δώσει στην Εφές το προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο. Στην συνέχεια όμως ο καθοριστικός Ντόρσεϊ μείωσε στον πόντο και ο τρομερός Φαλ έβγαλε την άμυνα του αγώνα στον Μίσιτς. Την ώρα που η μπάλα έκαιγε, την πιο δύσκολη στιγμή, ο Σλούκας πήρε την μπάλα από τον ΜακΚίσικ και από την γωνία εκτέλεσε την ομάδα του Αταμάν, βάζοντας «φωτιά» στο ΣΕΦ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75, 87-85 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ 19 (2/5 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 23 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 1 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 6 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (0/3 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 13 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3 (1/2 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μορμάν 11 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Πλάις 14 (3 ριμπάουντ), Μίτιστς 12 (1/7 τρίποντα, 13 ασίστ), Ντάνστον 9, Σίμον8 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)