Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 75-67: Θύμισε τον καλό του εαυτό, «λύγισε» στο τέλος (highlights)

Ο μαχητικός Ολυμπιακός έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ, προηγήθηκε ακόμα  και με 16 πόντους, όμως τελικά ηττήθηκε με 75-67 για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Πολύ βελτιωμένος ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, δυσκόλεψε τη Ρεάλ, παίζοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν το προβάδισμά τους, «λυγίζοντας» τελικά στο φινάλε με ήττα 75-67.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ και Σλούκας με 13 και 10 αντίστοιχα.

Για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ξεχώρισε ο Ερτέλ με 20 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Ταβάρες και Γιαμπουσέλε με 11 πόντους αμφότεροι.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ, την ώρα που η Ρεάλ παρατάχθηκε για το πρώτο τζάμπολ με τους Ερτέλ, Κοζέρ, Αμπάλντε, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, προηγούμενος από το 1' με 0-2 από τον Βεζένκοφ, ενώ ήδη από το 8' βρέθηκε στο +3 (7-10), πριν ισοφαριστεί από τρίποντο του Ερτέλ για το 10-10. Εντέλει με τρίποντο του Ζαν Σαρλ και ντράιβ του Σλούκα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (10-15).

Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και ήδη από το 14' βρέθηκαν στο 15-24, μετά από υπέροχο πικ-εν-ρολ Ντόρσεϊ-Μάρτιν, ενώ στο 15' ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 18-27. Στο 18' Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +16, μετρώντας σερί 0-9! Με τον Πουαριέ να μειώνει προσωρινά, αλλά και δύο βολές από τον ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (24-38).

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν στις αρχές της τρίτης περιόδου το 26-40 με κάρφωμα του Φαλ και βολές του Ντόρσεϊ, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Γιουλ. Ωστόσο, στη συνέχεια η Ρεάλ εμφανίστηκε στο γήπεδο και με πολύ καλή άμυνα μείωσε στους τρεις πόντους (44-47) με οδηγό τον εξαιρετικό Ερτέλ. Εντέλει, η τρίτη περίοδος έκλεισε με οριακό προβάδισμα του Ολυμπιακού (50-51), κάτι που του στοίχισε στη συνέχεια.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Κοζέρ και κάρφωμα του Γιαμπουσέλε, η Ρεάλ προηγήθηκε με 55-51, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ (55-54). Στη συνέχεια με γκολ φάουλ του Βεζένκοφ, προηγήθηκε ξανά με 55-57. Όμως ο Ταβάρες με γκολ φάουλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (58-57).

Εκεί ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τους Ρούντι και Αμπάλδε να κάνουν το +5 για τη Ρέαλ (62-57). Ξανά οι Πειραιώτες πλησίασαν με τους Φαλ και Ντόρσεϊ, ισοφαρίζοντας σε 62-62. Από εκεί και πέρα, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρήκε μία μεγάλη φάση, ένα μεγάλο σουτ που έψαχνε, με αποτέλεσμα ο Ρούντι με τρίποντο- «μαχαιριά» να κάνει το 70-65, «κλειδώνοντας» το ματς για τη Ρεάλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα), Αμπάλδε 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 3, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 8 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 11 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Φαλ 8 (4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 15/33 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 15/18 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/15 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη