Μακάμπι - Ολυμπιακός 84-69: Σκέτη απογοήτευση! (highlights)

Τραγική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (84-69) από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, η οποία μετρούσε 8 σερί ήττες στην EuroLeague - Έκανε τη «ζημιά» ο Ζίζιτς (23π).

Αυτή τη φορά δεν υπάρχει η δικαιολογία του κορονοϊού, της έλλειψης προπονήσεων και των απουσιών. Οι Πειραιώτες γνώρισαν καθαρή ήττα (84-69) από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, πραγματοποιώντας μία απογοητευτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη (12-7 το ρεκόρ), ο οποίος σιγά-σιγά χάνει έδαφος στην κατάταξη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρες αδυναμίες στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να κάνουν... πάρτι μέσα στη ρακέτα (22/41-53.7%), με τον Ολυμπιακό παράλληλα να είναι απελπιστικά άστοχος (6/22-27.3%) στα τρίποντα. Οι Πειραιώτες μέτρησαν 15 λάθη, σε αντίθεση με τη Μακάμπι που είχε μόλις 4, δείγμα του πόσο έξυπνα και συγκεντρωμένα λειτούργησε στο ματς.

Έκανε τη... ζημιά ο εξαιρετικός Άντε Ζίζιτς (23 πόντοι, 10/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ενώ από τους "ερυθρόλευκους" κινήθηκαν σε... ρηχά νερά οι Κώστας Σλούκας (7π, 4ασ, 1/5τρ) και Σάσα Βεζένκοφ (6π, 1/6 σουτ, 7ρ). Άργησε να "ξυπνήσει" ο Ντόρσεϊ (12π, 4/5δ), με την ελληνική ομάδα να δίνει "ζωή" στους Ισραηλινούς, οι οποίοι μετρούσαν 8 σερί ήττες στην Ευρώπη.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με την κλασική του πεντάδα, δηλαδή με τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ η Μακάμπι μπήκε στο ματς με τους Ουίλμπεκιν, Καλέιρο, Νάναλι, Έβανς και Ζίζιτς. Οι Ισραηλινοί έπαιζαν καλή άμυνα στο ξεκίνημα και προσπαθούσαν να παίξουν γρήγορα στην επίθεση, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 8-2 στο 5'. Η έλευση του ΜακΚίσικ έδωσε ρυθμό στους φιλοξενούμενους (14-14 στο 9'), με το 19-16 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι κοντά στο καλάθι (8/20-40%), αλλά έβρισκαν ρυθμό από την περιφέρεια (4/9), με τον εξαιρετικό ΜακΚίσικ να παίρνει πρωτοβουλίες και να φέρνει την ομάδα του στο +5 (23-28) στο 15'. Ο Ζίζιτς όμως ήταν ασταμάτητος στο πρώτο μέρος (16 πόντοι, 7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ. Το ημίχρονο «έγραψε» 40-38, με τους "ερυθρόλευκους" να ποντάρουν στο τρίπτυχο Πρίντεζη (9π), ΜακΚίσικ (9π) και Παπανικολάου (7π).

Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στην τρίτη περίοδο, αφήνοντας τον Ζίζιτς να δίνει ρεσιτάλ μέσα στη ρακέτα, φτάνοντας από νωρίς τους 23 πόντους με 10/11 δίποντα. Και όλα σε αντίθετη με τον Φαλ που ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Ο Κροάτης έφερε την ομάδα του στο +10 (55-45) στο 26', με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να βρουν λύσεις στην επίθεση και να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα. Ο Σλούκας έβλεπε το ματς από τον πάγκο, αλλά με την έλευση του έδωσε ρυθμό στους φιλοξενούμενους. Το σκορ στο 30' βρήκε τους Ισραηλινούς να προηγούνται με +10 (66-56), έχοντας αποκτήσει πλέον και ψυχολογία στο παιχνίδι τους.

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο μπήκε στο ματς με έλλειψη συγκέντρωσης, κάνοντας αρκετά λάθη, με τον Ρέινολντς στην επίθεση να "γράφει" το 70-57 στο 33'. Οι Ισραηλινοί έκαναν... πάρτι μέσα στη ρακέτα (22/37-60%), με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να προστατέψουν το καλάθι τους. Ο Μπαρτζώκας είχε στο παρκέ για την ανατροπή τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν, με το σκορ στο 35' να είναι στο 74-57. Η διαφορά πήγε και στο +22 (81-59) με τον Ουίλμπεκιμ, με το παιχνίδι να έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τέλος οι Ισραηλινοί πήραν τη νίκη με σκορ 84-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/41 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 17/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/20 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.