Εuroleague:Δύο στα δύο το Μιλάνο με Μπαρτσελόνα (73-75), με σούπερ Ροντρίγκεθ-Ντιλέινι (highlights)

Η Αρμάνι Μιλάνο, με ηγέτες τους Σέρχι Ροντρίγκεθ και Ντιλέινι, νίκησε και στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» την Μπαρτσελόνα με σκορ 75-73, ούσα καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι έχοντας επιστρέψει από το -10!

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καλύτερη στα 3/4 του αγώνα και πήρε μια δεύτερη άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στον περσινό ημιτελικό του φάιναλ φορ της Euroleague από την Μπαρτσελόνα.

Μετά την Λομβαρδία, την κέρδισε (75-73) και στη Βαρκελώνη.

Η ομάδα του Μεσίνα αντιπαρήλθε τις απουσίες των Ντατόμε και Μήτογλου έχοντας ηγέτες τους Ντιλέινι (σκόραρε μόνο στην επενάληψη) και Ροντρίγκεθ (κορυφαίος του παρκέ με 15 από τους 18 πόντους τους στο πρώτο μέρος).

Όχι μόνο προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά επέστρεψε στο 4ο, μετά το νταμπλ σκορ των Καταλανών (χωρίς Καλάθη) στο 3ο δεκάλεπτο.

Από -10 (61-51) πήρε κεφάλι κόντρα σ’ έναν αντίπαλο, που τα περίμενε όλα από Κούριτς, Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς, επιθετικά, επικρατώντας σ’ ένα κλειστό αλλά εντυπωσιακό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 14-20, 26-13, 19-28

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Nτέιβις 11 (5/8 διπ.), Σανλί 2, Σέρχι Μαρτίνεθ, Σμιτς 2 , Χέιζ (0/1 διπ. 0/3 διπ.), Λαπροβίτολα 6 (2/9 τριπ), Χίγκινς 1 (4 ασ.), Κούριτς 22 (5/5 διπ., 3/4 τριπ.), Γιοκουμπάιτις 11 (4/7διπ., 1/1 τριπ.), Μίροτιτς 18, (4/5 διπ., 3/5 τριπ.) Nάτζι.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Κελ 4 (2/3 διπ.), Μέλι 8 (2/4 διπ., 1/2 τριπ.) Γκραντ 6 (3/6 διπ.), Σέρχι Ροντρίγκεθ 18 (3/6 διπ. 4/6 τριπ.. 4 ασ.), Ταρτσέφσκι, Ρίτσι, Χολ 8 (2/4 διπ.), Ντιλέινι 15 (1/4 διπ., 4/5 τριπ.), Χάινς 8 (3/7 διπ., 4 ρ. 2 ασ. 4 κλ. ), Μπεντίλ 8 (4 ρ., 4 κλ.).