Αρμάνι – Παναθηναϊκός 75-54: Θεατής στην… πασαρέλα! (highlights)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια  «κατέρρευσε» γνωρίζοντας βαριά ήττα με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία. Κανείς από τους παίκτες του Πρίφτη δεν διασώθηκε από το «ναυάγιο».

Ένα ακόμα… δύσκολο βράδυ έζησε ο Παναθηναϊκός που γνώρισε την «συντριβή» με 75-54 από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μέρος, αλλά από εκεί και έπειτα… εξαφανίστηκαν από το παρκέ με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να κάνει… πασαρέλα και να φτάνει άνετα στην δέκατη νίκη της.

Αυτή ήταν η ενδέκατη ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-19 στο 9’, αλλά η είσοδος του Σέρχι άλλαξε άρδην τα πράγματα στην επίθεση των Ιταλών.

Την ίδια στιγμή ο Χάινς έκανε δύσκολη τη ζωή των «πρασίνων» κλείνοντας τους διαδρόμους και η Αρμάνι ισορρόπησε το ματς.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, κρατούσε χαμηλά το τέμπο του αγώνα και παρά το κακό θέαμα στην επίθεση, είχε πετύχει τον στόχο του να είναι δηλαδή μέσα στο ματς με το τέλος του πρώτου μέρους (33-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… εφιάλτης για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό διότι οι Ιταλοί μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, πίεσαν στην άμυνα και με τους Σέρχι, Χάινς να κάνουν ο, τι θέλουν η Αρμάνι με σερί 12-0 προηγήθηκε με 45-29 στο 25'.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να αλλάξουν ούτε πάσα και είχαν χάσει το έδαφος κάτω από τα πόδια τους!

Ο Πρίφτης άλλαξε την άμυνα σε ζώνη, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Σέρχι να κατευθύνει μαεστρικά τελείωσαν την περίοδο με 57-42 αν και ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια.

H Αρμάνι είχε βρει το ρυθμό της, δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα και επιβάλλοντας απόλυτα το δικό της παιχνίδι έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 75-54 μια και οι «πράσινοι» ήταν πολύ «λίγοι» για την ανατροπή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 12/32 δίποντα και 8/20 τρίποντα ξεπερνώντας μετά βίας τους πενήντα πόντους στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 6 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι (6 ριμπάουντ), Χολ 19 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ντιλέινι 7 (3/9 σουτ, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάνιελς 9 (1/5 τρίποντα), Σιλντς 9 (1), Χάινς 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ, Ντατόμε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 7 (1), Μέικον 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αβδάλας, Έβανς 5 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).