Με τους τρεις σωματοφύλακες νίκησε την Μπάμπεργκ

Έχοντας για μπροστάρηδες τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, ο Ολυμπιακός επικράτησε και της Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ με . Παρέμεινε δεύτερος στην κατάταξη και "αγκαλιάζει" το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs. Πέμπτη σερί νίκη στην EuroLeague για τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός παίζει πλέον με γεμάτο ρόστερ, έχει βρει ρυθμό και δείχνει ασταμάτητος, νικώντας ακόμη και τους… κακούς του δαίμονες, όπως την Μπάμπεργκ. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο ΣΕΦ απέναντι στην γερμανική ομάδα με σκορ 87-79 και σημείωσαν την πέμπτη σερί νίκη τους στην EuroLeague. Παραμένουν στην δεύτερη θέση της κατάταξης (σε ισοβαθμία με την Φενέρμπαχτσε, στην οποία υπερτερούν) και βρίσκονται… αγκαλιά με την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει των playoffs της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε για πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοβ, οι οποίοι πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Ο Έλληνας πάουερ-φόργουορντ τέλειωσε το ματς με 16 πόντους (6/8 δίποντα) και 4 ριμπάουντ, ο Σέρβος σέντερ δεν έχασε σουτ στο παιχνίδι (16 πόντοι, 5/5 δίποντα, 6/6 βολές) μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ, ενώ ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν απολαυστικός. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 17 πόντους και 8 ασίστ, συνεισφέροντας τα μέγιστα σε σκορ και οργανωτικό τομέα, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της Μπάμπεργκ με τις διεισδύσεις του. Πολύτιμη και η συνεισφορά του Τζαμέλ Μακλίν, κυρίως στην τέταρτη περίοδο (16 πόντοι, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ).

Ο Σπανούλης έβαλε από νωρίς τους κανόνες στο παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς έχοντας σκοπό να πάρει πόντους μέσα στην ρακέτα, με τους Σπανούλη και Μιλουτίνοβ να συνεργάζονται έξοχα, όντας οι πρωταγωνιστές των Πειραιωτών σε σκορ και δημιουργία. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες και έτρεχαν γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο, με τον μαέστρο Σπανούλη να δίνει την 3η του ασίστ στο ματς στον Πρίντεζη, ο οποίος και έκανε το σκορ 10-3 στο 5’.

Ο Σπανούλης διείσδυσε κάθε φορά που έβρισκε ανοιχτό διάδρομο και τέλειωνε τις φάσεις, αλλά η Μπάμπεργκ στη συνέχεια αντέδρασε, μειώνοντας σε 12-10 στο 6’. Ο Πρίντεζης ακολούθως πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση ευστοχώντας και από την περιφέρεια (17-13), με τον Μακλίν να φέρνει την διαφορά στο +10 (27-17) στο 10’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-19, σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε κέφια, μετρώντας 6 πόντους και 4 ασίστ.

Πήρε τα ηνία στο σκορ η Μπάμπεργκ με πρωταγωνιστή τον Λο

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου, Τιλί και Μιλουτίνοβ, με τους Πειραιώτες να αργούν να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να αντιδράσει, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (29-29) στο 14’, ύστερα από δύο σερί σουτ από την περιφέρεια από τον «καυτό» Λο. Η απάντηση ήρθε άμεσα με το τρίποντο-ανάσα του Ρόμπερτς, με τον Μπράουν ακολούθως να παίρνει θέση στο παρκέ.

Οι Πειραιώτες είχαν γίνει πιο αργοί στο παρκέ με την δεύτερη πεντάδα τους, αλλά κάπου εκεί φώναξε «παρών» ο Τιλί, ο οποίος έδειξε την εκτελεστική του δεινότητα από την περιφέρεια με δύο σερί «βόμβες», γράφοντας το 38-31 στο 16’. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν αντίδοτο στην σβελτάδα και στην εκρηκτικότητα του «δαιμόνιου» Λο (έφτασε τους 11 πόντους), με τον Αμερικανό γκαρντ να φέρνει το σκορ ξανά στα ίσα (38-38) στο 18’. Ο Σφαιρόπουλος απάντησε με χαμηλό σχήμα, χρησιμοποιώντας στο «5» τον Πρίντεζη, με τους Γερμανούς να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας στον αιφνιδιασμό, παίρνοντας και το προβάδισμα με τον Ολίντε (38-40) στο 19’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 42-42.

Οι βασικοί επανέφεραν την τάξη και η διαφορά στο +13

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να επιβάλλει τον ρυθμό του, και το κατάφερε, με τον Μιλουτίνοβ να μην χάνει σουτ και να ανεβάζει την διαφορά στο +7 (51-44) στο 23'. Ακολούθως ο Παπανικολάου με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 55-49, δίνοντας το… σύνθημα στους συμπαίκτες του. Με τους βασικούς (Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ) στο παρκέ, οι Πειραιώτες βρήκαν και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Πρίντεζη να αξιοποιεί την πάσα του Παπανικολάου, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (59-49) στο 26’.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να πατούν και πάλι… γκάζι στην επίθεση. Ο Μιλουτίνοβ έβγαζε τις άμυνες, οι συμπαίκτες του έτρεχαν γρήγορα στο τρανζίσιον, με τον Πρίντεζη με έμμεσο τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +13 (62-49) στο 28’, με την Μπάμπεργκ να έχει παθητικό ρόλο σε αυτό το διάστημα. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 69-61.

Με αιχμή του δόρατος τον Μακλίν

Στην τελευταία περίοδο, η Μπάμπεργκ άρχισε να παίζει περισσότερο σκληρά στην άμυνα, μειώνοντας σε 73-67 με τον Ραντόσεβιτς στο 33’. Ο Μακλίν, ο οποίος σκόραρε κυρίως με βολές, δεχόμενος συνεχώς φάουλ, έφερε την διαφορά στο +10 πρώτα σε 77-67 και ακολούθως σε 84-74, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει γίνει η αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους στην επίθεση.

Ο Σπανούλης στη συνέχεια έφερε την διαφορά στο +11 (87-76), φτάνοντας τους 17 πόντους στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην Πέμπτη σερί νίκη του στην EuroLeague, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με σκορ 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 16 (6 ριμπάουντ), Μπράουν, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 5 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 6, Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (6/11 τρίποντα), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6, Ραντόσεβιτς 10.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 22/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 28/32 βολές, 37 ριμπάουντ (25+12), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 20/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 9/11 βολές, 22 ριμπάουντ (19+3), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.