Μιλάνο-Ολυμπιακός 72-93: Ρεκόρ τριπόντων στην Euroleague

Με τα 18 εύστοχα τρίποντα ο Ολυμπιακός έκανε ρεκόρ στην Euroleague στα σουτ τριών πόντων.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 93-72 της Μιλάνο. Η ομάδα του Πειραιά ήταν εντυπωσιακή στην επίθεση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Ιταλούς.

Πρόκειται για ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα μίας ομάδας που θεωρείται φαβορί για το final-4. Εκτός από αυτή τη σπουδαία επιτυχία οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν και ένα ρεκόρ.

Συγκεκριμένα οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν 18 τρίποντα στο παιχνίδι, τα 7 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο και τα 12 στο ημίχρονο. Με τα 18 εύστοχα σου από τα 6,75 ο Ολυμπιακός έσπασε το ρεκόρ του στην Euroleague.

Η καλύτερη επίδοση που είχαν καταγράψει στη διοργάνωση ήταν στις 27 Οκτωβρίου 2016 όταν στη νίκη επί της Μπασκόνια στη Βιτόρια με 95-90 είχαν πετύχει 16 τρίποντα. Η ομάδα του Πειραιά μάλιστα κατάφερε να πετύχει περισσότερα τρίποντα από δίποντα. Σκόραρε 18 φορές σε σουτ τριών πόντων και 11 σε σουτ δύο πόντων.