Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 88-69: Ξέμεινε από βενζίνη... (highlights)

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για 30 λεπτά (68-66), αλλά στην τελευταία περίοδο ήταν απογοητευτικός (20-3), γνωρίζοντας την ήττα (88-69) από την Εφές - Τέταρτη σερί ήττα μακριά από το ΣΕΦ.

Η Αναντολού Εφές νίκησε τους Πειραιώτες στην Πόλη με σκορ 88-69. Το τελικό σκορ αδικεί τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν εξαιρετικός μέχρι το 30' (68-66). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" κατέρρευσαν. Ξέμειναν από δυνάμεις, από έμπνευση, ήταν απελπιστικά άστοχοι (ήταν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 8 λεπτά), με την περίοδο να «γράφει» 20-3 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί εκτός έδρας ήττα για την ελληνική ομάδα, η οποία ψάχνει "αντίδοτο" σε αυτή την αδυναμία της. Πλέον, στρέφει την προσοχή της για το ματς της Παρασκευής κόντρα στη Μακάμπι στο ΣΕΦ.

Έκανε τεράστια "ζημιά" ο εκπληκτικός Μπομπουά. Ο Γάλλος γκαρντ έκανε το ματς της ζωής του με 29 πόντους και 7/10 (!) τρίποντα. Φώναξε "παρών" όποτε χρειάστηκε και ο Μίτσιτς (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Από τον Ολυμπιακό επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος μέτρησε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

To ματς

Με έξι σερί πόντους του Μπομπουά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με το... καλησπέρα στο +6 (6-0). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ έφερε τα πάνω κάτω με ένα επί μέρους σκορ 16-4 (10-16 στο 6’).

Μίσιτς και –κυριώς- Μπομπουά (ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος με 20π.) συνέχισαν να αποτελούν σημαντικότατο πρόβλημα για την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Ωστόσο, η πολύ καλή επιθετική λειτουργία και η δημιουργία (οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μοίρασαν 14 ασίστ στο πρώτο μέρος) κράτησαν όρθια την ομάδα μας...

Βασιζόμενος στο δίδυμο των ψηλών του, Πρίντεζη και Μάρτιν, ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το 15’ (32-36). Η Εφές προσπέρασε με τρίποντο του Μπομπουά (40-38), ενώ το 44-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, διαμόρφωσε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στην εκπνοή ο Σακίλ ΜακΚίσικ!

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αμυντική ολιγωρία των «ερυθρολεύκων», η τουρκική ομάδα «χτύπησε» από την περιφέρεια και πήρε μια διαφορά 7π. (56-49) στο 5’. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Φαλ και Γουόκαπ ισοφάρισε σε 63-63 στο 29’, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκείνος που «απαγόρευσε» στους γηπεδούχους να κλείσουν την 3η περίοδο με διαφορά μεγαλύτερη των 2π. (68-66).

Στο 4ο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν επιθετικά. Πέτυχαν μόλις έναν πόντο σε επτά λεπτά, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μια διαφορά 14π. (81-67) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 29 (3/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 5 (0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/34 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη