Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 67-65: Ο Σλούκας «εκτέλεσε» τους Τούρκους (highlights)

Ο Θρύλος δεν χάνει στο ΣΕΦ! Ο μέγας Κώστας Σλούκας σημείωσε το νικητήριο σουτ στα 2'' πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί της Φενέρμπαχτσε με 67-65

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στο ΣΕΦ μπροστά στο ένθερμο κοινό του που γέμισε τις εξέδρες. Οι Πειραιώτες νίκησαν και τη Φενέρμπαχτσε (67-65) στο «σπίτι» τους, έκαναν το ρεκόρ τους 5-2 και πραγματοποίησαν νέο γερό μπάσιμο για την παραμονή τους στην πρώτη πεντάδα της κατάταξης. Παράλληλα, έριξαν ακόμη πιο χαμηλά έναν από τους βασικούς τους αντιπάλους για την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (45-34), στο 27' προηγήθηκαν με 55-42, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα απίθανο μπλακ-άουτ. Οι Πειραιώτες έμειναν δίχως καλάθι για 7 σερί λεπτά, με τους Τούρκους στο 34' να προηγούνται με 55-58, μετρώντας ένα εντυπωσιακό 16-0 σερί. Οι "ερυθρόλευκοι" στη συνέχεια αναθάρρησαν, με τον ηγέτη Κώστα Σλούκα να κάνει το βήμα μπροστά. Έβαλε μεγάλα σουτ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, με αποκορύφωμα το σουτ-νίκης που πέτυχε στα 2'' πριν τη λήξη. Με το σκορ στο 65-65 και τη μπάλα να... καίει, μπήκε μέσα στη ρακέτα και σκόραρε με δυσκολία μπροστά στον ψηλότερο Βέσελι, δίνοντας τέλεια καμπύλη στη μπάλα. Ακολούθως, ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στη νίκη, σε ένα ματς που είχε εξέλιξη... θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στα τρία πρώτα δεκάλεπτα (20 ασίστ/11 λάθη) και τέλειωσε το ματς έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας (15/25 δίποντα-60%, 10/32 τρίποντα-31%). Έχασε τη μάχη στα ριμπάουντ (32-36), αλλά είχε πλουραλισμό στο σκορ, καθώς είχε 4 παίκτες (Σλούκας, Ντόρσεϊ, Φαλ, Λαρεντζάκης) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος έκρινε και το ματς με τις αποφάσεις του στο τέλος. Έβαλε ένα νικητήριο σουτ, το οποίο και το χρειαζόταν, ύστερα από το άστοχο ανάλογο σουτ που είχε στη Βαρκελώνη κόντρα στη Μπαρσελόνα. Ο 31χρονος γκαρντ, μάλιστα, αποθεώθηκε στο ΣΕΦ ακούγοντας ρυθμικά το όνομά του. Σε 23 λεπτά συμμετοχής, μέτρησε 14 πόντους (3/4 τρίποντα, 2/8 δίποντα), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 67-65: Το καλάθι του Σλούκα που έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες (vid)

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ και τον έλεγχο του ρυθμού, με τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 7-5 στο ματς. Ο Ντε Κολό ήρθε εσπευσμένα από τον πάγκο και αμέσως διόρθωσε τον τρόπο ανάπτυξης των Τούρκων, οι οποίοι και στο 8΄' προηγήθηκαν με σκορ 11-12. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Ντόρσεϊ. Πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με ασίστ στον Παπανικολάου, ο οποίος ευστόχησε επίσης πίσω από τα 6.75 μέτρα, οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 17-12 στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν καλή άμυνα, έκλειναν τους χώρους μέσα στη ρακέτα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό πίσω από την περιφέρεια, χαλώντας τα σχέδια της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Ο Ντόρσεϊ, πάντως, δεν είχε πρόβλημα, καθώς με ντράιβ έφερε την ομάδα του και στο +7 (19-12), με το 19-14 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν έκανε πολλές αλλαγές στην πεντάδα του. Μόνο ο Σλούκας πέρασε στο ματς αντί του Ουόκαπ, Ο Ντόρσεϊ έφερε την ομάδα του και στο +9 (25-16) στο 13', με τους Πειραιώτες στη συν΄πεχεια να κουράζονται. Ο Ολυμπιακός προχώρησε με Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ, με τη Φενέρμπαχτσε όμως να αντιδρά και με τρίποντα του Μαχμούτογλου έφερε το σκορ στα ίσα (27-27) στο 16'. Κάπου εκεί, όμως, άρχισε η αντεπίθεση των Πειραιωτών. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν απολαυστικοί. Είχαν έξοχη κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν ελεύθερα σουτ, είχαν άριστη επικοινωνία μεταξύ τους, με τα τρίποντα των Σλούκα και Λαρεντζάκη να φέρνουν τη διαφορά στο +8 (35-27) στο 18'. Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 13-0 (40-27), με το σχήμα Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ να λειτουργεί καταπληκτικά για τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 45-34, έχοντας 14 ασίστ και 5 λάθη, αλά και καλά ποσοστά ευστοχίας(11/14 δίποντα-78.6%, 7/17 τρίποντα-41.2%).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τον Βεζένκοφ με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του στο +12 (50-38) στο 23'. Οι δύο ομάδες έπαιζαν καλές άμυνες με τους Πειραιώτες στη συνέχεια να ζορίζονται να φτάσουν το καλάθι. Στο 27' η ασίστ του Ουόκαπ στον Φαλ διαμόρφωσε το 55-42. Στη συνέχεια, όμως, ακολούθησε ένα ερυθρόλευκο μπλακ-άουτ. Η Φενέρμπαχτσε το εκμεταλλεύτηκε. Οι Τούρκοι μέτρησαν ένα σερί 11-0, μειώνοντας στο 30' σε 55-53. Τρίποντα από τον Πολονάρα, καλάθια από Χένρι και Βέσελι, με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσιΚ, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ, με το κοινό στο ΣΕΦ να προσπαθεί με θέρμη να "αφυπνίσει" τους Πειραιώτες. Ο Γκούντουριτς με τρίποντο έδωσε και το προβάδισμα στους Τούρκους (55-56), οι οποίοι πλέον έλεγχαν στο απόλυτο τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν επτά λεπτά χωρίς καλάθι, ο Βέσελι διαμόρφωσε το 55-58 στο σκορ, με τους "ερυθρόλευκους" να δείχνουν σε απόγνωση επιθετικά. Οι βολές του ΜακΚίσικ ήταν βάλσαμο στο 34' (57-58), αλλά ο Ολυμπιακός έψαχνε μία... σπίθα να αφυπνιστεί. Το γκολ-φάουλ του Σλούκα ξεσήκωσε το κοινό στο ΣΕΦ (62-62), με τους γηπεδούχους πλέον να παίζουν με σκληράδα σε άμυνα και ριμπάουντ. Πλέον, η κάθε κατοχή μετρούσε. Στο 1'39'' πριν το τέλος, ο ΜακΚίσικ είδε έξυπνα ελεύθερο τον Σλούκα, ο οποίος σε ένα "καυτό" σουτ βρήκε στόχο, επαναφέροντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (65-62). Οι "ερυθρόλευκοι' συνέχισαν με Ουόκαπ, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ. Ακολούθησαν δύο σερί άστοχα τρίποντα του Ουόκαπ, που προσπαθούσε να τελειώσει το ματς, σπαταλώντας κατοχές, με τον Γκούντουριτς στα 39'' πριν το τέλος να κερδίζει γκολ-φάουλ. Ο Σέρβος το αξιοποίησε (66-65), με την επόμενη κρίσιμη κατοχή να ανήκει στον Ολυμπιακό. Στα 2'' πριν το τέλος, με την αγωνία στο κατακόρυφο, ο Σλούκας μπήκε μέσα στη ρακέτα και με ένα δύσκολο σουτ, δίνοντας καμπύλη στη μπάλα, διαμόρφωσε το 67-65. Η μπάλα στο τέλος πήγε στον Γκούντουριτς, ο οποίος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ νίκης, αλλά η μπάλα βρήκε στεφάνη και έξω! Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη έστω και με δραματικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (2/4 δίποντα, 4/5 βολές), Φαλ 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλούκας 14 (2/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 7 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10 (5/8 δίποντα), Χένρι 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Πιερ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Βέσελι 14 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/25 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη