Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 79-78 (παράταση): Έχασαν οριακά, αλλά ήταν παλικάρια! (highlights)

Ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσα την Μπαρτσελόνα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως λύγισε στην παράταση και υπέστη την πρώτη του φετινή ήττα ανεξαρτήτως θεσμού με σκορ 79-78, για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Μια βραδιά που ξεκίνησε πολύ καλά στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» απέναντι στην Μπαρτσελόνα, δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά λειτούργησε αριστουργηματικά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκε με 27-32, όμως έχυσε την... καρδάρα στο καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο (όπου δέχθηκε έναν πόντο περισσότερο από όσους είχε δεχθεί στις δύο προηγούμενες περιόδους!).

EuroLeague: Η Ρεάλ νίκησε στο τέλος την Μονακό, ήττα για Ολυμπιακό και Ζαλγκίρις (hls, βαθμολογία)

Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, έδειξαν γιατί φέτος είναι διαφορετική ομάδα. Αντέδρασαν αποτελεσματικά στο 4ο δεκάλεπτο δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, με συνέπεια να στείλουν στην παράταση ένα ματς που φαινόταν χαμένο.

Εκεί πάλεψαν σαν λιοντάρια μέχρι -κυριολεκτικά- το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως ηττήθηκαν οριακά για πρώτη φορά φέτος ανεξαρτήτως θεσμού με σκορ 79-78, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague. Φυσικά δεν πρόκειται και για... καταστροφή, αντιθέτως ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του απέδειξαν ότι φέτος μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια οποιονδήποτε αντίπαλο σε οποιαδήποτε έδρα.

Άμυνα - «γρανίτης» στο ξεκίνημα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά στην άμυνα, πίεζαν πάνω στη μπάλα και δεν έδιναν χώρους στους Καταλανούς, οι οποίοι ξεκίνησαν με 1/8 σουτ στο ματς. Ο Γάλλος σέντερ των Πειραιωτών ήταν κυρίαρχος στα πρώτα λεπτά, διαμορφώνοντας το 4-6 στο σκορ στο 5'.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, καθώς πρώτα με τον Ντόρσεϊ και ακολούθως με τρίποντο του Σλούκα, ξέφυγαν με +7 (6-13) στο 7'. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιζαν μπάσκετ με αυτοπεποίθηση. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την ελληνική ομάδα να ελέγχει τον ρυθμό, όντας μπροστά στο σκορ με 10-17.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες είχαν έξοχη κυκλοφορία της μπάλας, με τον ΜακΚίσικ να φέρνει τη διαφορά και στο +8 (12-20), με τους Καταλανούς να δείχνουν εγκλωβισμένοι μέσα στην έδρα τους.

Κάπου εκεί, όμως, αντέδρασαν με τον Ντέιβις, με τον Αμερικανό σέντερ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι (18-20 στο 15'). Ο Ζαν-Σαρλ πέρασε στο "5", δίπλα στον Πρίντεζη, με τον Γάλλο φόργουορντ/σέντερ να λειτουργεί εξαιρετικά. Έβαζε τα σουτ, τέλειωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, δίνοντας ανάσες στον Ολυμπιακό (19-25). Ο εξαιρετικός Ουόκαπ, ο οποίος έκανε καλή δουλειά σε δημιουργία και άμυνα, έδινε λύσεις και στην επίθεση (21-27 στο 18'), με την Μπαρτσελόνα παράλληλα να έχει 0/12 τρίποντα στο ματς.

Ο Βεζένκοφ όμως βρήκε στόχο από την περιφέρεια (25-32), με το τέλος του πρώτου μέρους να "γράφει" 27-32 στο σκορ. Παρά το αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (5/8) και το φτωχό ποσοστό ευστοχίας στο τρίποντο (3/12), η καλή άμυνα και τα δίποντα (9/15-60%) κρατούσαν τον Ολυμπιακό σταθερά μπροστά στο σκορ στην αναμέτρηση.

«Άλλο ματς» στο τρίτο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό άλλαξε. Η Μπαρτσελόνα βρήκε αντίδραση, άρχισε να είναι εύστοχη από την περιφέρεια, καταφέρνοντας στο 23' να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (35-34). Οι Καταλανοί είχαν βρει ρυθμό, με τους Πειραιώτες να αναλώνονται σε λάθη και κακά σουτ. Αποτέλεσμα; Οι γηπεδούχοι να μετρήσουν ένα επί μέρους σκορ 14-2, με τον Ντέιβις να διαμορφώνει το 41-34 στο 25'.

Ο τρομερός Καλάθης έκανε ένα γεμάτο ματς, όντας εξαιρετικός σε όλα του, με τον Μίροτιτς να διαμορφώνει το 45-38 στο 27'. Ήρθε τρίποντο-ανάσα από τον Ντόρσεϊ, ενώ τα δύο σερί γκολ-φάουλ από τους Σλούκα και Φαλ, μείωσαν τη διαφορά (49-47). Η Μπαρτσελόνα, όμως, είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με τα τρίποντα των Χίγκινς και Λαπροβίτολα προηγήθηκε με +8 (55-47) στο 30'.

Ψυχάρες στο 4ο και... παράταση!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό, με την ψυχολογία πλέον με το μέρος της. Ως αποτέλεσμα της «βγήκαν» και επιθέσεις τραβηγμένες από τα... μαλλιά, όπως ένα σουτ τριών πόντων του σέντερ Οριόλα. Παρ' όλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν δείχνοντας ότι έχουν παλμό, με Σλούκα, Φαλ, Μάρτιν και Λαρεντζάκη να δίνουν κρίσιμους πόντους κρατώντας την ελληνική ομάδα πολύ κοντά στο σκορ (58-56 στο 35').

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έδειξε τάσεις... αυτοχειρίας. Με το σκορ στο 58-56 υπέρ της Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Πειραιά σπατάλησε πέντε συνεχόμενες επιθέσεις χάνοντας την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα ή και να προσπεράσει, πληρώνοντας τόσο την τρομερή αστοχία της έξω από τα 6,75μ., όσο και συνεχόμενα χαμένα λέι-απ στον αιφνιδιασμό...

Έστω κι έτσι, όμως, η ελληνική ομάδα κατάφερε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο με 2/2 βολές του Σλούκα (59-58) και αμέσως μετά με τρίποντο του συγκινητικού Λαρεντζάκη για το 61-61 στο 37'! Ο ΜακΚίσικ πήρε το πέμπτο φάουλ του Ντέιβις και ισοφάρισε ξανά σε 63-63, στη συνέχεια ο Βεζένκοφ έκανε καθαρό κλέψιμο στον Λαπροβίτολα που δόθηκε φάουλ (!), όμως ο Σλούκας ισοφάρισε για τρίτη φορά σε 65-65 στο 38'.

Στον πρώτο επιτυχημένο αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού στο ματς ο Βεζένκοφ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του για το 65-67, όμως με δυο βολές του Κούριτς το σκορ έγινε 67-67, ένα λεπτό πριν από το χιτσκοκικό φινάλε! Οι δύο ομάδες είχαν από μία χαμένη επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Λύγισε στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στον έξτρα χρόνο, προηγήθηκε 67-69 και 69-70, ενώ ακόμα κι όταν έμεινε πίσω με 75-70 κατάφερε ξανά να προηγηθεί με σκορ από τον προερχόμενο από τον πάγκο Ντόρσεϊ με 77-78! Στην τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα, όμως, οι Πειραιώτες έχασαν το πιο κρίσιμο ριμπάουντ του ματς, ο Φαλ έκανε φάουλ στον Οριόλα κι αυτός με 2/2 έκανε το 79-78. Ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και κάπως έτσι χάθηκε μια μεγάλη νίκη στη Βαρκελώνη...

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, (παρ.) 79-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/10 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1/4 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Σλούκας 14 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Γουόκαπ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2 (0/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/42 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 24/26 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 22/26 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη.