Ολυμπιακός – Ρεάλ Μ. 74-68: Υποκλίθηκε και η «βασίλισσα»! (highlights)

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κέρδισε με 74-68 τη Ρεάλ Μαδρίτης και έκανε το 2/2 στην Euroleague. Νέο νταμπλ-νταμπλ από τον σπουδαίο Βεζένκοφ (16π, 10ρ), «στρατηγός» στο παρκέ ο Σλούκας (9π, 4ασ),  πολύτιμος ο Ντόρσεϊ (12π, 2/4τρ, 3ασ)

Ο Ολυμπιακός… πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε πολύ μεγάλη νίκη με 74-68 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ δείχνοντας πως φέτος θα είναι η χρονιά του.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε αντίσταση από τη «βασίλισσα», η οποία όμως δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση και την ορμή των «ερυθρολεύκων», που με «όπλο» την άμυνά τους στην περιφέρεια «έπνιξαν» τους Μαδριλένους.

LIVE: Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης (21:00)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ η Ρεάλ ξεκίνησε με τους Κοζέρ, Ερτέλ, Χάνγκα, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες. Οι δύο ομάδες πήγαν στην δύναμη, έψαξαν τα σουτ, αλλά ήταν άστοχες, δείχνοντας σημάδια νευρικότητας στο παρκέ.

Οι άμυνες ήταν αυτές που κυριαρχούσαν, με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 6-6 στο 5', με τον Σλούκα στη συνέχεια να περνάει για πρώτη φορά στο ματς.

Μαζί του και ο Λαρεντζάκης, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να βρίσκει και πάλι στόχο (12-8). Το 13-10 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου, σε ένα διάστημα στο οποίο η κάθε ομάδα προσπαθούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο ματς.

Λαρεντζάκης και άμυνα

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε το σχήμα του. Σλούκας, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Πρίντεζης και Μάρτιν πέρασαν στο παρκέ με τη συγκεκριμένη πεντάδα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Γρήγορες επιθέσεις, αιφνιδιασμοί και εύστοχα σουτ από τους Σλούκα και Πρίντεζη, οι οποίοι έκαναν ένα γρήγορο 6-0 σερί (19-13 στο 12').

Οι Πειραιώτες είχαν 3 ασίστ και 6 λάθη στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά συνέχιζαν να μην χάνουν τον έλεγχο, με τον Λαρεντζάκη στη συνέχεια να ευστοχεί από την περιφέρεια (22-17).

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τα ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο (14-13), ο Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό έφερε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (35-34), με το 35-36 όμως να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (2/12-16.7% τρίποντα), αλλά το ίδιο ίσχυε και για τους Ισπανούς (1/9-11.1%).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες ήταν περισσότερο αποφασιστικοί, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έβαζαν τρίποντα με τον Παπανικολάου.

Με δική του προσπάθεια έφερε το σκορ στα ίσα (43-43) στο 25', σηκώνοντας το ΣΕΦ στο πόδι. Ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός στο παρκέ, καθώς όχι μόνο έδινε έξοχες ασίστ στους συμπαίκτες του, αλλά έβαζε και δύσκολα σουτ (49-48 στο 27'), δείχνοντας ηγετικό χαρακτήρα στο παρκέ.

Οι Μαδριλένοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, το ματς έγινε ροντέο στη συνέχεια με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, ενώ ακολούθως πήρε το όπλο του ο Ντόρσεϊ. Με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 54-52, το οποίο ήταν και το σκορ στο 30', σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο οι Πειραιώτες πατούσαν καλύτερα στο παρκέ.

Πάτησε το… τούρμπο κι έφυγε!

Ο Ολυμπιακός όμως ανέβασε την ένταση στην άμυνά του και υποχρέωσε τους γκαρντ της Ρεάλ να κάνουν εύκολα το λάθος. Με «όπλο» την άμυνα των Λαρεντζάκη και Ντόρσεϊ, Ουόκαπ, αλλά και με τρίποντες «βόμβες» προηγήθηκε με 71-61 στο 37’ και πήρε… παράσταση νίκης!

Η Ρεάλ ωστόσο έπαιξε το τελευταίο της χαρτί μειώνοντας σε 71-68 στα 49’’ πριν το τέλος με τον Ερτέλ. Ο Βεζένκοφ με ένα ωραίο καλάθι και ο Σλούκας με μια βολή αποκατέστησαν την τάξη και ο Ολυμπιακός πήρε στα αποδυτήρια τη νίκη με το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Φαλ 3 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/7 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές), Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ταβάρες 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ