Ολυμπιακός- Μπασκόνια 75-50: Έστειλε μήνυμα με το… καλησπέρα! (highlights)

«Καταιγιστικός» ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 75-50 τη Μπασκόνια στο ΣΕΦ για την πρεμιέρα της Euroleague και έδειξε πως είναι αποφασισμένος για μεγάλα πράγματα. Ξεχώρισαν Βεζένκοφ (16π), Σλούκας (10π, 5ασ) και Φαλ (11π) από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα

Ο Ολυμπιακός ήταν… μόνος στο σπίτι απόψε (1/10) στο ΣΕΦ καθώς συνέτριψε με 75-50 τη Μπασκόνια για την 1η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκαν… σκυλιασμένοι να παλέψουν για κάθε μπάλα, να πιέσουν και να… πνίξουν τον αντίπαλό τους.

Πήραν αμέσως το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Βάσκους και έφτασαν ξεκούραστα στην επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, "δαγκώνοντας" στην άμυνα, επιδιώκοντας να έχουν γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

Ο Παπανικολάου έχασε τα πρώτα σουτ, αλλά τα επόμενα μπήκαν, με τους γηπεδούχους στο 5' να προηγούνται με σκορ 14-7.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαζαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα, δεν άφηναν τους Βάσκους να σουτάρουν (είχαν πάρει 16 οι Πειραιώτες και μόλις 4 οι φιλοξενούμενοι), με τον Ντόρσεϊ στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 25-11 μέσα σε αποθέωση. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον τρομερό Ολυμπιακό να προηγείται με 28-13, με μία καταπληκτική φάση.

Ο γεμάτος αυταπάρνηση Παπανικολάου έσωσε μία σκοτωμένη επίθεση, με την μπάλα να καταλήγει στον Βεζένκοφ, ο οποίος σε νεκρό χρόνο ευστόχησε από την περιφέρεια. Το 28-13 ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες στα πρώτα λεπτά έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια κυριάρχησαν στο ματς.

Ο πολύτιμος Λαρεντζάκης έβγαζε την μία καλή άμυνα μετά την άλλη, ενώ ο ΜακΚίσικ με τρίποντο στο 16' διαμόρφωσε νταμπλ-σκορ (36-18). Ακολούθως πήρε μπροστά ο πολύπειρος Πρίντεζης, ο οποίος με τις έξοχες προσποιήσεις του, έκανε ό,τι ήθελε τις αντίπαλες άμυνες, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 (40-18)΄.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι. Ο Ζαν-Σαρλ τέλειωνε με καρφώματα τις μπάλες στον αέρα, ο Σλούκας εκτόξευσε τη διαφορά στο +29 (47-18) με τρίποντο, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τον απολαυστικό Ολυμπιακό να προηγείται με 47-22.

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το πρώτο μέρος με 10 ασίστ και 3 λάθη.

Με το πόδι στο... γκάζι και τέλος!

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν τη μπάλα, να μην επιτρέπουν στους Βάσκους να… αναπνεύσουν και διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά κοντά στους είκοσι πόντους (51-24 στο 23’).

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στην αμυντική τους λειτουργία ειδικά στην περιφέρεια, παρά τις προσπάθειές τους να γίνουν πιο γρήγοροι στην επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 63-42 και να κρατάει σφιχτά στα χέρια του το… τιμόνι της αναμέτρησης.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα με τους Βάσκους να παλεύουν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά πατημένο το πόδι του στο γκάζι φτιάχνοντας ωραίες φάσεις πότε με τον Σλούκα, πότε με τον Φαλ, πότε με τον Βεζένκοφ.

Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 75-50 και να έχει στο τσεπάκι του τους δύο πρώτους του πόντους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 3 (1/4 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς (0/5 σουτ), Γκρέιντζερ 2 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Φοντέκιο 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόκο 6 (3/7 δίποντα, 7 λάθη), Κούρουκς