Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 81-78 : Πήρε την «ταυρομαχία» και ισοφάρισε! (highlights)

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να «λυγίσει» τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 81-78 στην παράταση και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ με τους Ρώσους ωστόσο να έχουν το πλεονέκτημα έδρας

Η Μπαρτσελόνα έμεινε… ζωντανή στη «μάχη» των πλέι οφ καθώς κέρδισε με 81-78 στην παράταση τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Βαρκελώνη και έκανε το 1-1 στη σειρά.

Οι δύο ομάδες πλέον μεταφέρουν το… σκηνικό των επιχειρήσεων στην Αγία Πετρούπολη με τη Ζενίτ βέβαια να έχει πάρει το πλεονέκτημα έδρας.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση παίζοντας σκληρή άμυνα και κατάφερε να χαμηλώσει το τέμπο του ματς. Μάλιστα προηγήθηκε με 13-21 στο 12’, αλλά από το σημείο εκείνο κι έπειτα η Μπαρτσελόνα άλλαξε… τσιπάκι.

Με τρομερή ένταση στην άμυνα, αλληλοκαλύψεις και σωστές επιλογές στην επίθεση έκανε σερί 14-0 παίρνοντας στα χέρια της τα ηνία του αγώνα την ώρα που οι Ρώσοι δεν είχαν τις λύσεις για να δώσουν τις απαντήσεις.

Έτσι οι Καταλανοί τελείωσαν το πρώτο μέρος με 38-29, ενώ προηγήθηκαν με 43-34 στο 22’ και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι.

Κι όμως οι Ρώσοι αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις με τον Ουίλ Τόμας και ισοφάρισαν σε 48-48 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου!

Το ματς έγινε… ταυρομαχία με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι, κατοχή-κατοχή και κάθε λάθος να κοστίζει διπλά.

Στα 40’’ ο Πάνγκος ισοφάρισε με δύο βολές σε 66-66, ενώ οι Μίροτιτς και ο Καναδός αστόχησαν στις προσπάθειές τους να δώσουν προβάδισμα στις ομάδες τους, που πήγαν στην παράταση.

Εκεί το ματς πήγε πάλι στο τέλος με τον Χανγκά να δίνει λύσεις στην άμυνα πάνω στον Πάνγκος, αλλά και τον Χίγκινς να ευστοχεί στις βολές.

Την ίδια στιγμή οι Ρώσοι έκαναν λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ με το σκορ 81-78 ο Χάνγκα έκλεψε τη μπάλα από τον Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 (κ. αγ.), 81-78
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22, Χανγκά 5, Μπολμάρο 7, Σμιτς 6, Οριόλα 6, Αμπρίνες , Χίγκινς 15, Κούριτς 9, Κλαβέρ, Μίροτιτς 8, Καλάθης 3.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4, Ζαχάροφ, Πάνγκος 23, Φριτζόν, Χόλινς 12, Τόμας 17, Μπαρόν 7, Κοστόβ, Πουσκόφ, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 4, Μπλακ 9.