Αρμάνι – Μπάγερν 79-78: Με… καπιτάνο ΛεΝτέι! (vid)

Ο Αμερικανός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Ζακ ΛεΝτέι ευστόχησε σε δίποντο στην εκπνοή του αγώνα και χάρισε στην Αρμάνι τη νίκη με 79-78 επί της Μπάγερν κάνοντας το 1-0 στα πλέι οφ

Ο… πανούργος Εκτορας του ευρωπαϊκού μπάσκετ, ο Ετόρε Μεσίνα, σχεδίασε μια έξυπνη κομπίνα στο 1,2 πριν τη λήξη του αγώνα με τη Μπάγερν κι ενώ η Αρμάνι έχανε με 77-78 και ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν εκεί έτοιμος να σκοράρει δίνοντας στην ιταλική ομάδα μια αγχώδη, αλλά μεγάλη νίκη που της διατηρεί στα χέρια το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το ματς, «άγγιξε» τη νίκη, αλλά ο ΛεΝτέι είχε άλλη άποψη…

Το πρώτο μέρος και ειδικότερα το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπάγερν, η οποία με υποδειγματική συγκέντρωση και μεθοδικότητα προκάλεσε «βραχυκύκλωμα» στην Αρμάνι Μιλάνο.

Μάλιστα οι Γερμανοί ξεπέρασαν το σοκ από τον σοβαρό τραυματισμό του Ουάιλερ Μπαμπ στο πόδι (14’) και ανέβασαν στροφές παίρνοντας προβάδισμα με 18-30.

Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (21-40 στο 18’) με τους φιλοξενούμενους να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι πάνω στο παρκέ και να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο με 27-44.

Οι Βαυαροί βρήκαν τρόπο να αντέξουν στη αντεπίθεση των γηπεδούχων, που με τους Πάντερ και Ντιλέινι προσπαθούσαν να «μαζέψουν» τη διαφορά, αλλά η αστοχία τους από την περιφέρεια (3/18τριπ.) δεν τους επέτρεπε να κάνουν την ανατροπή.

Η Μπάγερν συνέχισε απτόητη ακολουθώντας το πλάνο της και με τον Σίλεϊ να είναι αξιόπιστη επιθετική λύση τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 53-64.

Με τον Ροντρίγκεθ όμως να αναλαμβάνει δράση η Αρμάνι μείωσε σε 65-67 στο 34’, ενώ στο τέλος το ματς έγινε το απόλυτο θρίλερ!

Στα 36’’ ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο έκανε το 77-74 και στα 32’’ ο Μπάλντγουιν με βολές μείωσε στον πόντο.

Ο Γκιστ στο 1,1 πριν τη λήξη με βολές έδωσε προβάδισμα (77-78) και μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα, που σχεδίασε μια ωραία κομπίνα, ο ΛεΝτέι στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι με το τελικό 79-78!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πάντερ 11 , ΛεΝτέι 17 (7ρ.), Μίτσοβ 8, Ρολ, Ροντρίγκεζ 13, Ταρζέφσκι 2, Ντιλέινι 10 (6ρ., 4ας), Σιλντς 8, Μπρουκς, Έβανς 2, Χάινς 6, Ντατόμε 2

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 3, Μπάλντγουιν 10 (4ας), Σίλεϊ 23 (2/5διπ. , 5/5τριπ., 6ρ.), Ρέινολντς 7, Λούσιτς 6, Φλακαντόρι, Αμάιζε, Ζίπσερ 5, Γκιστ 7 (2/4 διπ.), Τζόνσον 10, Σίσκο 7, Ραντόσεβιτς.