Ολυμπιακός – Χίμκι 82-75: Αντίο με νίκη... (highlights)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 82-75 την Χίμκι στο τελευταίο επίσημο ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Εξαιρετικός σε έναν ακόμη αγώνα της Euroleague o Σάσα Βεζένκοφ. Σε 30 λεπτά είχε 20 πόντους με 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ και 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με νίκη επί της Χίμκι (82-75) τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague, τερματίζοντας στη 12η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 16-18.

Η Χίμκι στο ξεκίνημα με Καράσεφ, Βιάλτσεφ να δημιουργούν προβλήματα στην επίθεση, ήταν μπροστά με 13-8 με τον πρώτο να έχει 5 πόντους και 3 ασίστ και τον δεύτερο έξι πόντους με 2/2 τρίποντα σε περίπου τρία λεπτά αγώνα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε το ματς με Σπανούλη, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοφ, Έλις, λειτούργησε καλύτερα στην επίθεση αλλά και στην άμυνα. Ο εντυπωσιακός Σπανούλης μοίραζε ασίστ, οι Βεζένκοφ, Έλις ήταν εύστοχοι ενώ με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 19-13 με σερί 11-0 ενώ στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 24-18 με τον Σπανούλη να έχει 6 ασίστ!

Νέα πεντάδα για τον Ολυμπιακό στο παρκέ, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Μέσα οι Σλούκας, Λαρεντζάκης, Χάρισον, Πρίντεζης και Κουφός. Με ένα 5-0 του Πρίντεζη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +11 (29-18) αλλά η Χίμκι επέστρεψε από το 31-20 (Κουφός μετά την ασίστ του Λαρεντζάκη) που ήταν ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ, βρέθηκε να κυνηγά τους Ρώσους (35-36, 35-38, 37-41). Ο Σλούκας με ένα τρίποντο και μια ωραία δημιουργία για τον Κουφό, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά με 42-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είχε 15/19 δίποντα και 3/13 τρίποντα, με την Χίμκι να έχει 8/13 τρίποντα (!) και 7/21 δίποντα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοφ και Έλις στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα έκανε ένα γρήγορο 4-0 και ξέφυγε με οκτώ πόντους (49-41) αλλά η Χίμκι δεν τα παράτησε και ήταν μέσα στο ματς και με τις βολές του Καράσεφ μείωσε σε 52-50 (3.52 για το τέλος της περιόδου), με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να βρουν ρυθμό και να ξεφύγουν στο σκορ, με τη ζώνη να δημιουργεί τον προβλήματα και τον Καράσεφ να μειώνει στον πόντο με τρίποντο (54-53).

Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως οι Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ πήραν πρωτοβουλίες και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μια διαφορά – όχι ασφαλείας βέβαια – με τις προσωπικές ενέργειες των δυο παικτών ενώ στο φινάλε της περιόδου ο Πρίντεζης με ωραίο καλάθι έγραψε το 63-55, φτάτοντας τους επτά πόντους με 3/3 δίποντα.

Ο ίδιος - Πρίντεζης - με καλάθι στο ξεκίνημα ανέβασε και τη διαφορά στους δέκα πόντους (65-55), ακολούθησε τρίποντο του Βιάλτσεφ (4/5) αλλά ο Βεζένκοφ απάντησε άμεσα με καλάθι και φάουλ (68-58), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον αγώνα σε αυτό το σημείο, απέναντι στη Χίμκι που έκανε την προσπάθειά της, με τον Βιάλτσεφ να συνεχίζει να πυροβολεί (69-60), όπως και ο ΜακΚόλουμ (70-63), αλλά ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό τελείωσε υπέροχα τη φάση για το 72-63 (5.50 για το φινάλε), με τον Πρίντεζη να κάνει στη συνέχεια το 74-63 αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να καθαρίσει τον αγώνα αφού ήταν άστοχος (4/21 τρίποντα), σε αντίθεση με τη Χίμκι (13/23) που έμενε μέσα στο ματς με τα τρίποντα (74-66).

Ο ΜακΚίσικ με νέο καλάθι και ο Πρίντεζης με τρίποντο, ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (79-66, 3.12 για το τέλος του αγώνα) αλλά οι Ρώσοι μετά το τάιμ άουτ απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 (79-73, 1.11 για το τέλος του αγώνα), με τον Σλούκα τελικά να βρίσκει στόχο (81-73, 55 δευτερόλεπτα για το φινάλε), με τον Βορόνοφ να χάνει το τρίποντο και τους Σπανούλη (1/2 βολές), ΜακΚόλουμ (τρίποντο) να διαμορφώνουν το τελικό 82-75, υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Χαραλαμπόπουλος 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 1 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σπανούλης 1 (0/5 σουτ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 14 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός 10 (5/6 δίποντα), Έλις 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές)

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Καράσεφ 12 (2), Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ 14 (4/5 τρίποντα), Μόνια 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαράποφ 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονκράσοφ 6 (2), Βορόνοφ 8 (2), Βαλίεφ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/35 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 19/28 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 13/34 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 7/7 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη