Βαλένθια - Ολυμπιακός 79-88: «Τρελό» διπλό στο «Λα Φοντέτα»! (highlights)

Παίζοντας επιθετικό μπάσκετ για... σεμινάριο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και με κορυφαίο τον αναγεννημένο και... υπερηχητικό Γιώργο Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός έκανε το «6 στα 6» στην έδρα της Βαλένθια με σκορ 79-88, παρότι λίγο έλειψε να πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων μια διαφορά 33 πόντων!

Δεύτερο... σπίτι του Ολυμπιακού θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πλέον η έδρα της μπασκετικής Βαλένθια. Η ομάδα του Πειραιά, με... διαστημική εμφάνιση στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, διατήρησε την παράδοση που τη θέλει να κερδίζει πάντα στην έδρα των Ισπανών, καθώς τους νίκησε με σκορ 79-88 για την 32η αγωνιστική της Euroleague, κάνοντας το «6 στα 6» στα επίσημα παιχνίδια που έχει δώσει στο «Λα Φοντέτα»!

Παρότι οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα, βέβαια, λίγο έλειψε να κάνουν το απίστευτο, δηλαδή να χάσουν ματς στο οποίο είχαν προηγηθεί με 33 πόντους διαφορά στο τέλος της 4ης περιόδου! Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά...

Καλό ξεκίνημα, ακόμα καλύτερη συνέχεια

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή πρώτη περίοδο και... ονειρεμένη δεύτερη, παίρνοντας αρχικά προβάδισμα με 19-23 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +16 πριν ο Λαμπιερί μειώσει με τρίποντο στο 31-44 του ημιχρόνου!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η άμυνα των «ερυθρόλευκων» επέτρεψε μόλις 12 πόντους στη Βαλένθια στο δεύτερο δεκάλεπτο και αν δεν υπήρχε το προαναφερθέν τρίποντο, οι Ισπανοί θα είχαν μείνει στους 9 πόντους σε μια ολόκληρη περίοδο.

Πρωταγωνιστές του εκπληκτικού ξεκινήματος του Ολυμπιακού στο ματς ήταν ο... μόνιμος διακριθείς εδώ και αρκετούς αγώνες Σάσα Βεζένκοφ, ο Λιβιό Ζαν Σαρλ που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στη Φενέρ, ο Γιώργος Πρίντεζης που μπήκε... φουριόζος στο παιχνίδι, ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης οι Σλούκας, Κουφός, Λαρεντζάκης.

Χαρακτηριστικά του αψεγάδιαστου πρώτου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό ήταν αφενός ο συσχετισμός ασίστ-λαθών (14 με 2) και αφετέρου η ασυνήθιστη ευστοχία του στις βολές με 10/11. Παράλληλα, οι Πειραιώτες είχαν 61,1% στα δίποντα με 11/18.

Υπερηχητικός στο 3ο δεκάλεπτο!

Όσοι περίμεναν την αντίδραση των Ισπανών, οι οποίοι καίγονταν για τη νίκη καθώς διατηρούν ελπίδες για την οκτάδα, ακόμα... περιμένουν. Διότι την εξαιρετική δεύτερη περίοδο ακολούθησε μία ακόμη καλύτερη από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με ελεύθερο και ολοκληρωτικό συνάμα μπάσκετ έδωσαν τίτλους τέλους στο ματς εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +31 στο φινάλε του 4ου δεκαλέπτου (41-74)!

Το απίστευτο ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο 3ο δεκάλεπτο «σάλπισε» ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα έφτασε τους 18 πόντους όντας «καυτός» και πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με 3/4 προσπάθειες! Το επιμέρους 10-30 της τρίτης περιόδου τα λέει όλα για την εικόνα του ματς, το οποίο πλέον είχε λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Παρολίγον... κατάρρευση στο φινάλε

Κι όμως, λίγο έλειψε όλη η παραπάνω προσπάθεια να πάει στον... κάλαθο των αχρήστων για τους Πειραιώτες. Διότι η 4η περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Ολυμπιακό, με τη Βαλένθια να παρουσιάζεται εντελώς διαφορετική ομάδα και να κάνει ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 30-5 (!), χάρη στο οποίο «ψαλίδισε» τη διαφορά στο -8 (71-79) μειώνοντας μέχρι και σε 77-84 λίγο αργότερα!

Κάπου εκεί, όμως, ένα τρίποντο του Βεζένκοφ, 4/4 βολές από τον Σπανούλη και ένα κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Λαρεντζάκη «σκότωσαν» το ματς για τους Ισπανούς, δίνοντας ανάσα... ανακούφισης στους «ερυθρόλευκους» παρότι... κατάφεραν να δεχθούν 38 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Τελικό σκορ 79-88, στο πιο «τρελό» διπλό του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Χάουμε Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 10 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πρέπελιτς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πραντίγια, Λαμπεϊρί 8 (2), Βαν Ρόσομ 8 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι 4 (9 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 2 (0/5 σουτ), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 11 (3/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Σάστρε 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Σπανούλης 4 (4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλούκας 8 (2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έλις 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές), ΜακΚίσικ 4 (1/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 13/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 11/18 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 23/26 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη