Βαλένθια – Μπάγερν Μ. 83-76: Πήρε τη… σκυλομαχία και ελπίζει! (vid)

Η Βαλένθια βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους στο 30’, αλλά έκανε την αντεπίθεσή της και επικράτησε με 83-76 της Μπάγερν Μονάχου και έμεινε στο… κόλπο της οκτάδας

Η Βαλένθια εξακολουθεί να έχει ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ, καθώς κέρδισε με 83-76 τη Μπάγερν Μονάχου στην Ισπανία μετά από ένα συναρπαστικό ματς με πολλές ανατροπές.

Η ισπανική ομάδα από τα πρώτα λεπτά πήρε το προβάδισμα και επέβαλε το παιχνίδι της, καθώς οι Τόμπεϊ και Ντούμπλιεβιτς έβρισκαν λύσεις στην επίθεση.

Την ίδια στιγμή οι Γερμανοί δεν είχαν σωστές αποφάσεις και επιθετικές λύσεις παρά τις προσπάθειες του Λούτσιτς που ήταν όμως απελπιστικά μόνος.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 26-19 στο 9’ και 46-33 στο 19’, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν!

Βρέθηκαν να χάνουν με 50-37 στο 22’ και με επιμέρους σκορ 5-24 προηγήθηκαν με 55-61 στο 29’. Όχι μόνο ξαναμπήκαν στο ματς, αλλά έγιναν και το φαβορί για τη νίκη!

Η… βενζίνη τους όμως έφτασε μέχρι εκεί. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι με το σκορ 70-70 στο 35’ έκαναν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ στα 44’’ ο Μπάλντγουιν αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ 80-76.

Στη συνέχεια οι Γερμανοί έκαναν φάουλ, αλλά οι παίκτες του Πονσαρνάου ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-33, 58-63, 83-76
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 3, Πρέπελιτς 8, Λαμπειρί, Βαν Ρόσομ 9, Τομπέι 18 (7/9 διπ.), Κάλινιτς 12, Ντούμπλιεβιτς 10 (6ρ.), Βίβες 6, Ουίλλιαμς 11 (7ρ.), Σάστρε 6.

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 8 (5ας) , Μπάλντγουιν 13 (5/9 διπ., 1/5 τριπ. 0/5 βολ, 6ρ.), Σίλεϊ 6, Ρέινολντς 6, Λούτσις 20 (5/5διπ., 7ρ.), Ζίπσερ 9, Τζόνσον 4, Σίσκο 6, Ραντόσεβιτς 4.