Ρεάλ Μ. – ΤΣΣΚΑ Μ. 89-96: Ξανά στις νίκες με σούπερ εμφάνιση (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θυμήθηκε τον καλό εαυτό της και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 96-89 της Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με τους Τζέιμς και Κλάιμπερν πρωταγωνιστές

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν πολύ καλή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε δίκαια με 96-89 της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στην Ισπανία για την 30η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από το δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις της με τον Τζέιμς να σκοράρει από την περιφέρεια (4/4τριπ) και να εκμεταλλεύεται την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Έτσι προηγήθηκε με 35-47 στο 17’ και τελείωσε το πρώτο μέρος με 41-55 έχοντας 10/19 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά οι Ισπανοί τα περίμεναν όλα από τον Ταβάρες, ο οποίος είχε «εγκλωβιστεί» από την άμυνα των Ρώσων και η Ρεάλ είχε ξεμείνει από επιθετικές λύσεις.

Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (49-67 στο 25’), αλλά η Ρεάλ με τον Κάρολ πρωταγωνιστή κατάφερε να μειώσει και να πλησιάσει στους πέντε πόντους (69-74 στο 31’).

Στη συνέχεια όμως η ΤΣΣΚΑ με τον Βόιτμαν, αλλά και τους Τζέιμς, Κλάιμπερν να δίνουν λύσεις σε κρίσιμα σημεία, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη με το τελικό 89-96.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-55, 67-74, 89-96

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 14 (3/6τριπ.), Αμπάλντε 7, Τάιους, Λαπροβίτολα 2, Αλοθέν 2, Ντεκ 12, Γκαρούμπα 3, Κάρολ 17 (3/3διπ. 2/4 τριπ), Ταβάρες 12 (5/10διπ., 13ρ., 6ας), Τόμπκινς 20 (3/3 διπ. 4/8τριπ.), Τέιλορ.

ΤΣΣΚΑ Μ. (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 4, Μπολομπόι 4, Τζέιμς 22 (3/6 διπ., 4/6τριπ,), Χάκετ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 4, Βόιτμαν 18 (4/7τριπ., 9ρ.), Κλάιμπερν 23 (2/5διπ, 4/6τριπ.), Σενγκέλια 14 (4/7τριπ.), Κουρμπάνοφ 3, Ερικ.