Ολυμπιακός – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 75-61: Ανατροπή από τα παλιά... (highlights)

Ο Ολυμπιακός με μία επική ανατροπή από τα...παλιά, κατάπιε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (75-61) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στο 16' ήταν πίσω με 39-22 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με άμυνα φοβερή επέστρεψε και με τους Σπανούλη, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ να πετάνε φωτιές πήρε πανάξια τη νίκη. Σημαντικός και ο Λαρεντζάκης

Ένας απίθανος Ολυμπιακός έκανε την εμφάνισή του απόψε στο ΣΕΦ, στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Ζενίτ. Ένας Ολυμπιακός που θύμισε τον παλιό καλό Ολυμπιακό. Καθοδηγούμενος από τον Βασίλη Σπανούλη, έκανε μια επική ανατροπή και εκεί που έμοιαζε με...φάντασμα και άφηνε τη Ζενίτ κάνει ότι θέλει και τον Πάνγκος φυσικά, η ομάδα του Πειραιά παρά και τις απουσίες (Χασάν, Παπανικολάου, Χαραλαμπόπουλος) επέστρεψε και πήρε μια σπουδαία νίκη με 75-61 αν και έχανε με 17 πόντους στο 16’ (39-22).

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκε 28 πόντους, 13 στο δεύτερο, 15 στο τρίτο και μόλις 5 στο τελευταίο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σπανούλη (16 πόντοι από 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές σε 21 λεπτά) αλλά και τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ που κράτησαν την ομάδα σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο. Κομβικός και ο Λαρεντζάκης με την άμυνά του και το πάθος του.

Φοβερός ο Πάνγκος αλλά κουράστηκε στο τέλος και δεν είχε βοήθειες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Κουφό, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Σλούκα. Μπήκε ωραία και προηγήθηκε 5-0 με δυο γρήγορα καλάθια των Κουφού, Τζένκινς ενώ ο πρώτος ήταν αυτός που έγραψε και το 7-6 (τελευταίο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό) 7.19 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια ανήκε στη Ζενίτ και τον Πάνγκος, τον οποίο κυνηγούσε χωρίς αποτέλεσμα στην πρώτη περίοδο ο Σλούκας και ο Αμερικανός έκανε ότι ήθελε. Σκόραρε, μοίρασε πάσες με τη Ζενίτ να έχει επιβάλει τον ρυθμό της και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει σκορ με τίποτα! Έτσι μετά το 9-9 με τις βολές του ΜακΚίσικ (5.44 για το τέλος της περιόδου) ακολούθησε ένα σερί 14-0 της Ζενίτ, με τρίποντα του Πάνγκος (έφτασε τους 12 πόντους), διαδοχικά λάθη από τους «ερυθρόλευκους» και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό για την ομάδα του Πασκουάλ. Ο Πρίντεζης ύστερα από ώρα έκανε το 11-23 αλλά απάντησε ο Ρίβερς με τρίποντο (11-26) και η διαφορά έμεινε ψηλά με τη λήξη της πρώτης περιόδου (15-28) παρά τις αλλαγές του Μπαρτζώκα που έψανχνε λύσεις αλλά δεν έβρισκε απέναντι σε μια ομάδα που...καιγόταν για τη νίκη.

Το ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να κάνει εύκολα το λάθος και όχι να μην μπορεί να μαζέψει τη διαφορά, απέναντι στη Ζενίτ που τα έβαζε όλα αλλά οι Ρώσοι, αν και ο Πάνγκος ήταν στον πάγκο, έφτασαν στο +17 με δυο τρίποντα του Κβστόφ! Είναι χαρακτηριστικό πως στο 16’ το σκορ ήταν 39-22 με τη Ζενίτ να έχει 9/17 τρίποντα και τον Ολυμπιακό 5/12 δίποντα και 2/7 τρίποντα! Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, πέρασε ξανά στο γήπεδο ο Σλούκας αντί του Σπανούλη με τον διεθνή γκαρντ να σκοράρει για πρώτη φορά (!) στον αγώνα, 2.24 για το τέλος της δεύτερης περιόδου (25-39) ενώ ακολούθησε και καλάθι του Ζαν Σαρλ, με τον Ολυμπιακό κάπως να μαζεύει τη διαφορά στους 12 (27-39) και τον Πασκουάλ να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ! Μάλιστα ο Λαρεντζάκης, ο οποίος ήταν αρκετά καλός και είχε διάθεση, με τρίποντο κατέβασε και τη διαφορά στους εννέα (!) γράφοντας το 30-39 αλλά ο Πάνγκος – πέρασε στον αγώνα – με φοβερή ενέργεια πέτυχε το 30-41 σε ένα διάστημα όπου ο Ολυμπιακός είχε να δώσει και δύο φάουλ και τα...ξόδεψε στην τελευταία επίθεση της Ζενίτ, που δεν κατάφερε αν και πήρε τάιμ άουτ ο Πασκουάλ να σκοράρει. Έτσι πήγαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 30-41 και τον Ολυμπιακό να έχει 7/16 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 7/8 βολές αλλά και 8 λάθη (12 πόντοι εύκολοι για τη Ζενίτ από τα λάθη του Ολυμπιακού), ισάριθμες ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ. Η Ζενίτ με τον Πάνγκος στους 14 πόντους, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 6/14 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 2/3 βολές, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Με Τζένκινς, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τον ΜακΚίσικ να αστοχεί σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Μπάρον ευστόχησε για το 30-44, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν κι άλλη χαμένη επίθεση με τον Σλούκα αυτή τη φορά, για να ακολουθήσει το καλάθι του Πονίτκα (30-46) και τη διαφορά να πηγαίνει γρήγορα στο +16. Ο ΜακΚίσικ που δεν ήταν...ζεστός στο πρώτο ημίχρονο, δεν το έβαλε κάτω και δοκίμασε ξανά για τρεις (33-46) και γενικότερα ήταν καλύτερος επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Πήρε στο ξεκίνημα και βοήθειες από τον Βεζένκοφ και η διαφορά κατέβηκε πάλι στους δέκα (40-50) ενώ ο ΜακΚίσικ την κατέβασε και στους 8 (42-50, μέσα της περιόδου) με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει σημειώσει τους επτά πόντους από τους 12 του Ολυμπιακού στα πρώτα πέντε λεπτά! Η άμυνα πάνω στον Πάνγκος ήταν καλύτερη, το κοντό σχήμα λειτούργησε για τον Ολυμπιακό που έβγαλε πάθος και διάθεση και ο Βεζένκοφ με μεγάλο τρίποντο πήγε τη διαφορά στο -5 (45-50, 4.13 για το τέλος της περιόδου). Ο Πόιθρες μετά τη φοβερή πάσα του Πάνγκος...έσπασε το 10-0 σερί του Ολυμπιακού (45-52) που απάντησε άμεσα με τον Ζαν Σαρλ (47-52) αλλά δεν είχε σε καλή βραδιά τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πήρε κάποια τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι πέρασε στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Σπανούλης. Ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο πήγε τη διαφορά στο καλάθι (50-52) αλλά άμεσα απάντησε με τρίποντο ο Πάνγκος (50-57). Ο ΜακΚίσικ – εξαιρετικός σε αυτή την περίοδο μαζί με τον Βεζένκοφ – έγραψε το 52-55. Ο Πάνγκος με 1/2 βολές έκανε το 52-56 αλλά ο φοβερός και τρομερός Βεζένκοφ με καλάθι σε νεκρό χρόνο έκλεισε το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο καλάθι (54-56). 24-15 το επί μέρους σκορ σε αυτό το δεκάλεπτο και ξανά από την αρχή με τον Ολυμπιακό να παίζει άμυνα εξαιρετική και να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Πειραιώτες στο πρώτο δεκάλεπτο δέχθηκαν 28 πόντους (!) και στα επόμενα δύο (δεύτερο, τρίτο) συνολικά 28 (13 στο δεύτερο και 15 στο πρώτο)!

Ιδανικά ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Σπανούλης με ωραίο καλάθι ισοφάρισε το ματς (56-56) για πρώτη φορά μετά το 9-9 της πρώτης περιόδου και ο ΜακΚίσικ έδωσε και το προβάδισμα (58-56, 8.03 για το τέλος του αγώνα), το πρώτο μετά το 7-6 (7.19 για το τέλος της πρώτης περιόδου με καλάθι του Κουφού)! Ο Σπανούλης είχε στη συνέχεια ένα καλό σουτ (τρίποντο) που δεν μπήκε και έτσι η διαφορά δεν ανέβηκε στους πέντε αλλά ο αρχηγός που ήταν πολύ καλός στα λεπτά που αγωνίστηκε με δίποντο, έφτασε τους εννέα πόντους και έγραψε το 60-56 (6.46 για το φινάλε).

Η Ζενίτ με καλάθι και φάουλ του Πόιθρες (είχε προηγηθεί καθαρό φάουλ πάνω στον Λαρεντζάκη) μείωσε στον πόντο αλλά ο Σπανούλης ήταν...ζεστός και με τρίποντο το πήγε το ματς στους τέσσερις ξανά (63-59) ενώ στη συνέχεια πήρε και το επιθετικό φάουλ! Ο Πρίντεζης (πέρασε αντί του Ζαν Σαρλ και ο Ολυμπιακός συνέχισε με κοντό πεντάρι κάτι που βγήκε στον κόουτς Μπαρτζώκα) με 2/2 βολές πήγε τη διαφορά στο + 6 (65-59) αλλά ο εξαιρετικός Πάνγκος με ένα φοβερό καλάθι έκανε το 65-61, ωστόσο στη συνέχεια έκανε το τέταρτο προσωπικό φάουλ πάνω Λαρεντζάκη και ο τελευταίος με 2/2 βολές έγραψε το 67-61, για να έρθει ο Βασίλης Σπανούλης να πετύχει ένα τρίποντο από τα...παλιά για το 70-61 (3.45 για το τέλος του αγώνα).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει καταπληκτική άμυνα, η Ζενίτ δεν είχε καθαρό μυαλό και ο Βεζένκοφ μετά το κλέψιμο του Λαρεντζάκη έκανε το 72-61 για να αναλάβει δράση στο τέλος ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Βασίλης Σπανούλης με 1/2 βολές και μία ασίστ στον Πρίντεζη για το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 12/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ