Παναθηναϊκός-Μακάμπι 81-63: Με… ξέσπασμα Παπαπέτρου! (highlights)

Έχοντας τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου κορυφαίο παίκτη και πρώτο σκόρερ με 20 πόντους ο Παναθηναϊκός κέρδισε 81-63 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στην Euroleague κερδίζοντας με 81-63 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ και έφτασε στις νίκες στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ιωάννη Παπαπέτρου που σημείωσε 20 πόντους και ήταν καθοριστικός ειδικότερα στην τελευταία περίοδο.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κακή και μάλιστα δεν προηγήθηκε ούτε μια φορά στο ματς!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, με ψηλό σχήμα αποτελούμενο από τους Σαντ-Ρος, Χεζόνια, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Μήτογλου και κατάφερε να την αμυντική του λειτουργία να «μπλοκάρει» τους Ισραηλινούς, που είχαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 25-7 στο 9΄ με τη Μακάμπι να έχει 4/17 σουτ, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας τους γκαρντ του Παναθηναϊκού κέρδισαν κάποιες μπάλες και τους υποχρέωσαν να κάνουν κακές επιθέσεις.

Ετσι μείωσαν στους 11 πόντους (34-23 στο 16’0, αλλά ο Παναθηναϊκός άντεξε και τελείωσε το πρώτο μέρος με 43-30.

Η συνέχεια όμως ήταν πολύ κακή για την ομάδα του Κάτας, διότι έχασε τη συγκέντρωσή της, ήταν άστοχη από την περιφέρεια και κυρίως είχε σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού της.

Προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά (56-40 στο 25’), αλλά η Μακάμπι με τους Καλοϊάρο και Ουίλμπεκιν να… πολυβολούν από την περιφέρεια είχε 5/9 τρίποντα, έκανε επιμέρους σκορ 2-15 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 58-55.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου όμως μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο… αφηνιασμένος και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε έναν θρίαμβο!

O αρχηγός των «πρασίνων» με συνεχόμενα τρίποντα έδινε «ανάσες» στην επίθεση, ενώ στη άμυνα οι γηπεδούχοι έκοβαν κάθε μπάλα και προκάλεσαν… ασφυξία στους Ισραηλινούς.

Ετσι με επιμέρους σκορ 23-4 προηγήθηκαν με 81-59 στο 39΄για να φτάσουν στην επικράτηση με το τελικό 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 διπ., 5 ρ.), Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 20 (4/11 διπ., 4/6 τριπ., 5 ρ.), Χεζόνια 12 (2/6 τριπ., 4 ρ., 3 ας), Κασελάκης, Ουάιτ 15 (7 ρ.), Μήτογλου 12 (4/6 διπ., 4/7 βολ., 8 ρ., 4 ας), Μπέντιλ 4, Σαντ Ρος 5 (6 ρ., 6 ας, 2 κλ., 4 λ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολ.), Ουίλμπεκιν 14 (4/9 τριπ.), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 διπ., 1/2 βολ.), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τριπ., 4 ρ., 4 λ.), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ρ.).