Μπασκόνια - Ολυμπιακός 91-66: Παραδόθηκε στη χώρα των Βάσκων (highlights)

Ο Ολυμπιακός έχασε στην έδρα της Μπασκόνια με 91-66 για την 27η αγωνιστική της EuroLeague και έφτασε τις επτά συνεχόμενες ήττες για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της Μπασκόνια με 91-66 φτάνοντας έτσι τα επτά συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στη φετινή διοργάνωση.

LIVE: Μπασκόνια - Ολυμπιακός

Κακοί οι «ερυθρόλευκοι» στα τρία τελευταία δεκάλεπτα και ειδικά στη δεύτερη περίοδο καθώς σκόραραν μόλις 11 πόντους εν αντιθέσει με τους Βάσκους που πέτυχαν 28.

Ο Γκεντράιτις και ο Βιλντόσα έκαναv τη μεγαλύτερη ζημιά στους Πειραιώτες. Ο Λιθουανός σημείωσε 18 πόντους (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές) και τρεις ασίστ, ενώ ο Αργεντινός πέτυχε 19 πόντους (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές), μαζί με οκτώ ασίστ και τέσσερα κλεψίματα.

Από πλευράς Ολυμπιακού ο Ζαν-Σαρλ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, τρεις περισσότερους από τον Έλις. Πέντε πόντους σκόραρε ο Κώστας Κουφός στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το ματς

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τζένκινς, Σλούκα, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ και Κουφό. Ο Έλληνας γκαρντ συνεργάστηκε ωραία τα πρώτα λεπτά με τον έμπειρο σέντερ που ξεκίνησε φορτσάτος την αναμέτρηση. Δύο γρήγορα φάουλ όμως τον ανάγκασαν να βρεθεί στο πάγκο και να περάσει στη θέση του ο Έλις. Παρά την αλλαγή οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρη τον Σλούκα κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα και μάλιστα στο 5’ να φτάσουν σε νταμπλ σκορ (14-7) χάρη σε καλάθι του Ζαν-Σαρλ. Η λειτουργία της άμυνας και της επίθεσης ήταν εξαιρετική καθώς η ομάδα του Πειραιά είχε 7/9 δίποντα (77.8%), 2/3 τρίποντα και 8 ασίστ σε 8 λεπτά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τη βρίσκει στο +6. Στη δεύτερη περίοδο όμως ό,τι κατάφερε να χτίσει στο ξεκίνημα το γκρέμισε αφού για άλλη μία φορά σημείωσε τα γνωστά σκαμπανεβάσματά της. Μπορεί στο 11' ο Έλις να αύξησε τη διαφορά στους δέκα πόντους, ωστόσο οι Βάσκοι αντέδρασαν και πάτησαν το πόδι στο γκάζι τρέχοντας ένα σερί 26-9. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-32.

Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να ξεκινούν με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Ζαν-Σαρλ και Κουφό. Το ευέλικτο σχήμα του Μπαρτζώκα είχε ως στόχο να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και να μαζέψει τη διαφορά των έντεκα πόντων. Τα πρώτα λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες σε έναν «διαγωνισμό» τριπόντων, κάτι που συνέφερε τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά. Ο τρελός ρυθμός έδωσε τη δυνατότητα στη Μπασκόνια να ξεφύγει τρία λεπτά πριν το τέλος με 13 πόντους (65-52) κρατώντας παράλληλα σε μικρή συγκομιδή πόντων τους Πειραιώτες. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τους Βάσκους να διατηρούν απτόητοι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο ξεφεύγοντας μάλιστα και με 31 πόντους λίγο πριν το φινάλε. Από την άλλη ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις στο επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων γνωρίζοντας μοιραία την έβδομη συνεχόμενη ήττα του στη φετινή EuroLeague και 16η συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζεκίρι 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χένρι (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σεντεκέρσκις 8 (2), Ντιοπ, Φαλ 9 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ σε 7:08), Πίτερς 8 (2), Ντράγκιτς 8 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Γκεντράιτις 18 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Πολονάρα 11 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης, Χάρισον 7 (0/6 σουτ, 7/8 βολές), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Σλούκας 8 (4/9 δίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοφ 5 (2/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ζαν-Σαρλ 15 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Τζένκινς, Κουφός 5 (2/3 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ σε 11:35), Έλις 12 (6/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΚίσικ 10 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/30 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 13/17 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/39 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 10/13 βολές, 32 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη