Μακάμπι Τελ Αβίβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-84: Λίγο έλειψε να την πατήσει...

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και προηγήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ ακόμη και με διαφορά 22 πόντων (39-61), λίγο έλειψε στο φινάλε να την πατήσει. Τελικά πήρε τη νίκη με 84-80.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε για ακόμη μία βραδιά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Σε έναν αγώνα που στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο έλεγχε απόλυτα, λίγο έλειψε να τον χάσεις την τελευταία περίοδο. Βέβαια είχε την ψυχραιμία και πήρε τη νίκη από τη Μακάμπι που παραμένει μακριά από την οκτάδα.

Οι δυο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο 28-29 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε γκάζι και πήγε το σκορ στο 28-40 ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 51-33. Κράτησε τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο (68-52) αλλά στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι επέστρεψε.

Με καλάθι του Κοέν μείωσε σε 78-75 τρία λεπτά πριν από το τέλος! Ακολούθησε τρίποντο του Χίλιαρντ (75-81) αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Χάντερ μείωσε σε 81-77, ο Κλάιμπερν με 1/2 βολές έκανε το 82-77 για να ακολουθήσει τρίποντο του Ντόρσεϊ (80-82) και έδωσε ελπίδα στην ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Ο Σενγκέλια με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 84-80 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που παραμένει σε τροχιά κορυφής, ενώ η Μακάμπι είναι πάρα πολύ πίσω...

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-51, 52-68, 80-84.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7, Ουϊλμπέκιν 8, Τζόουνς 4, Καλοϊάρο 9, Χάντερ 14, Κοέν 5, Κάσπι 6, Ντόρσεϊ 20, Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 3, Ζίζιτς 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 12, Μπολόμποι 6, Τζέιμς 10, Χίλιαρντ 17, Χάκετ 1, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς, Φόγκτμαν, Κλάιμπερν 21, Σενγκέλια 8, Κουρμπάνοφ 3, Έρικ 6.