Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-75: Έχασε, αλλά έκανε μυθική ανατροπή! (highlights)

Βρέθηκε στο -25 στο 23' (26-51), αλλά με μυθική ανατροπή στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας κοντά στη νίκη - Στο τέλος, όμως, η μπάλα μπήκε-βγήκε στο τρίποντο του Πρίντεζη και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη (74-75).

Ο Ολυμπιακός ήταν... φάντασμα του καλού εαυτού του μέχρι το 23', στο οποίο βρέθηκε να χάνει με σκορ 26-51! Οι Πειραιώτες, όμως, στη συνέχεια αφυπνίστηκαν, αντέδρασαν, έβγαλαν αυταπάρνηση και κατόρθωσαν να ανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ. Το ματς πήγε στο τελευταίο σουτ, η μπάλα πήγε στον Πρίντεζη, ο οποίος από το τρίποντο έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα μπήκε-βγήκε και η ομάδα γνώρισε την ήττα με σκορ 74-75. Κρίμα, πάντως, γιατί οι γηπεδούχοι έκαναν μία τρομερή προσπάθεια κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο για να γυρίσουν το ματς, όπως και τα κατάφεραν, αλλά στο τέλος η τύχη τους γύρισε την πλάτη.

Η ουσία, όμως, είναι πως αυτή ήταν η 6η σερί ήττα για τους "ερυθρόλευκους" στην EuroLeague, οι οποίοι συνεχίζουν να... βυθίζονται στην κατάταξη. Οι πιθανότητες πρόκρισης έχουν γίνει μηδαμινές, αλλά η ομάδα επιβάλλεται να παλέψει μέχρι τέλους. Πικρή ήττα, αλλά οφείλει να κρατήσει την καταπληκτική του αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και να προβληματιστεί με την κάκιστη εικόνα του στα 23 πρώτα λεπτά. Τρομερή εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος τέλειωσε το ματς έχοντας 24 πόντους (6/8 δίποντα, 4 ασίστ). Ήταν ο παίκτης που έδωσε ουσιαστικά το... σύνθημα για την ερυθρόλευκη αντεπίθεση.

To ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Έλις. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, ελέγχοντας τον ρυθμό, με τους Πειραιώτες να μένουν χωρίς καλάθι στα τέσσερα πρώτα λεπτά, σπαταλώντας τις οκτώ πρώτες κατοχές τους. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 7-10 το σκορ στο 6', αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι πάτησαν... γκάζι. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, επιβλήθηκαν στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη, με τον δραστήριο Βόιτμαν να κάνει... ζημιά και τον Τζέιμς να φέρνει τη διαφορά στο +15 (9-24) με τον Στρέλνικες. Το δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με νταμπλ-σκορ (12-24), σε μία περίοδο που ο Σλούκας είχε ήδη τρία λάθη, με τον Έλις να χάνει εύκολα λέι-απ κάτω από τη ρακέτα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε πεντάδα στην δεύτερη περίοδο, χρησιμοποιώντας τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ. Οι Ρώσοι πήγαν ξανά στο +14 (15-29) με τον Βόιτμαν, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει με τρίποντα, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος. Οι γηπεδούχοι είχαν καθαρά παθητικό ρόλο στο ματς, δείχνοντας και μία έλλειψη μαχητικότητας και σκληράδας, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με άνεση στο αντίπαλο καλάθι. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με σκορ 26-44, έχοντας υποτονικά ποσοστά στην επίθεση: 6/14 δίποντα (42.9%), 3/18 τρίποντα (16.7%), 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 9 λάθη. Ο Βοίτμαν ήταν ο παίκτης που είχε κάνει τη... ζημιά με 12 πόντους.

Η αντίδραση του ΜακΚίσικ έδωσε το σύνθημα, αλλά...

Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ, φέρνοντας και τη διαφορά στο +25 (26-51) στο 23' με τον Τζέιμς. Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες απάντησαν-αντέδρασαν με ένα επί μέρους σκορ 23-8! Ο εντυπωσιακός ΜακΚίσικ, βγάζοντας θέληση, μαχητικότητα και αυταπάρνηση στο παρκέ, έβαζε δύσκολα σουτ, έκλεβε μπάλες και τέλειωνε τις φάσεις στον αιφνιδιασμό με ντράιβ. Μέτρησε ένα προσωπικό σερί 9-0, μειώνοντας τη διαφορά (35-51). Στη συνέχεια ο κόουτς Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε ένα πιο ψηλό σχήμα (Σπανούλη, Σλούκα, Βεζένκοφ, Πρίντεζη, Έλις), με τον Βούλγαρου φόργουορντ να δίνει λύσεις στην επίθεση (45-55). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει κίνητρο, είχαν αποκτήσει ρυθμό, ρίχνοντας τη διαφορά και σε μονοψήφιο αριθμό (49-57), με το σκορ στο 30' να "γράφει" 49-59.

Με τα τρίποντα των ΜακΚίσικ και Σπανούλη στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 57-65 στο 34', με τους Πειραιώτες να βγάζουν μαχητικότητα, θέληση και αυταπάρνηση στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι ήταν στο παρκέ με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Ακολούθησε τρίποντο του Πρίντεζη και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του ΜακΚίσικ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά στον πόντο (64-65) στο 36', αν και είχαν βρεθεί στο -25 στο 23'. Η ΤΣΣΚΑ είχε χαλαρώσει στο παρκέ και έδειχνε σαστισμένη από την τρομερή αντίδραση του Ολυμπιακού, με τον ασταμάτητο ΜακΚίσικ να φτάνει τους 24 πόντους στο ματς. Η ολική επαναφορά έγινε πράξη με το τρίποντο του Βεζένκοφ (69-68) στο 38', με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φέρνουν τα πάνω-κάτω. Ο Τζέιμς έδωσε... ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο (69-71), ενώ στα 43'' πριν το τέλος ο Ζαν-Σαρλ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (72-71). Ο Μπολομπόι απάντησε (72-73), ενώ στα 12'' ο Πρίντεζης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (74-73), χάνοντας τη βολή όμως στο γκολ-φάουλ που κέρδισε. Ακολούθως στην άμυνα (2'') ο Σπανούλης έκανε στο τρίποντο φάουλ στον Τζέιμς, ο οποίος μέτρησε 2/3 (74-75). Στον χρόνο που απέμενε, στην επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Πρίντεζη, ο οποίος δοκίμασε τρίποντο, αλλά η μπάλα μπήκε-βγήκε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γνωρίσει την ήττα στο τέλος με σκορ 74-75

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5 (1), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βεζένκοβ 14 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 4 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 24 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 15 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίλιαρντ 4, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 2 (1/5 σουτ), Σενγκέλια 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές), Κουρμπάνοφ 5 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Έρικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/28 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 11/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/38 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 38 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη