Βιλερμπάν - Αρμάνι Μιλάνο 78-69: Aνατροπή με νταμπλ σκορ στο τελευταίο 10λεπτο οι Γάλλοι (vid)

Η Βιλερμπάν μ' απίστευτο 4ο δεκάλεπτο όπου έκανε νταμπλ σκορ (26-13) επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο στο «Αστρομπάλ» με 78-69 για τη Euroleague

Ως έκπληξη φάνταζε πριν την έναρξη της αναμέτρησης ότι θα μπορούσε να πετύχει τη 10η της νίκη κόντρα στην 3η και προελαύνουσα Αρμάνι Μιλάνο η Βιλερμπάν.

Η ομάδα του Πάρκερ όμως τα κατάφερε κάνοντας επική ανατροπή στο «Αστρομπάλ» κόντρα στο συγκρότημα του Μεσίνα, του οποίου επιβλήθηκε με 78-69.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο όταν οι Γάλλοι πέτυχαν νταμπλ σκορ.

Απέναντι στους 26 δικούς τους πόντους οι, «πνιγμένοι» από την άμυνα τους. Ιταλοί πέτυχαν μόνο τους μισούς (13) και φυσιολογικά γνώρισαν την 8η ήττα τους στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν σε μονοψήφιους αριθμούς τους Πάντερ, Ντιλέινι, Χάινς και Ντατόμε την ίδια στιγμή που τέσσερις παίκτες τους ήταν διψήφιοι (Φαλ, Λάιτι, Γιαμπουσέλε και Κόουλ)

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 17-17, 15-16, 26-13

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Λακόμπ 2 (1/2 διπ.), Ντιότ 5 (1/1 διπ., 1/2 τριπ.), Φαλ 12 (4/7 διπ. 8 ριμπ.), Νουά 2 (1/1 διπ., 2 ασ.), Μπακό 4 (1/1 διπ., 4 ριμπ.), Λάιτι 16 (5/7 διπ. 2/3 τριπ, 3 ασ. 3 ριμπ.), Χάουαρντ 9 (3/5 τριπ., 7 ριμπ., 2 ασ.), Γιαμπουσέλε 14 (7/9 διπ., 2 ασ., 2 ριμπ.), Κόουλ 12 (6/8 διπ., 4 ριμπ., 4 ασ.), Στραζέλ 2 (1/1 διπ., 2 ριμπ.).

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πάντερ 9 (1/9 διπ., 1/3 τριπ. 6 ασ.), Λεντέι 14 (6/10 διπ., 5 ριμπ. 1 κλ. 1 ασ.), Μορασκίνι (2 ριμπ., 3 ασ., 1 κλ.), Ρολ 6 (2/3 τριπ.), Ταρτσέφσκι 4 (2/5 διπ., 7 ριμπ, 2 κλ.), Ντιλέινι 9 (1/8 διπ, 1/4 τριπ., 4 ριμπ.), Σιλντς 18 (6/8 διπ., 2/4 τριπ., 6 ριμπ.), Χάινς 6 (2/4 διπ., 2 ασ.), Ντατόμε 3 (1/1 τριπ., 2 ασ.).