Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 85-81: Έπαιξε με τη... φωτιά, αλλά τη γλίτωσε!

Η Ζενίτ πέτυχε 31 πόντους έναντι μόλις 16 της Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο, ωστόσο έστω κι έτσι οι «μπλαουγκράνα» ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με σκορ 85-81...

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ για τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Ζενίτ, όμως το 69-50 στο τέλος του τρίτου μάλλον εφησύχασε υπερβολικά τους Καταλανούς, που λίγο έλειψε να ηττηθούν στο φινάλε του ματς!

Η ρωσική ομάδα κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο με σκορ 16-31, πήγε τη διαφορά από το -19 στο -4, όμως έστω κι έτσι οι «μπλαουγκράνα» ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη 16η νίκη τους σε 22 ματς με 85-81, παραμένοντας στο... ρετιρέ της βαθμολογίας.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ο θηριώδης Ντέιβις με 18 πόντους (8/12 σουτ), με εξαιρετικούς επίσης τους Κούριτς (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή) και Καλάθη (9 πόντοι και 12 ασίστ), ενώ από πλευράς Ζενίτ το σκοράρισμα οδήγησαν οι Γκουντάιτις και Ζούμπκοφ με 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Οριόλα 4, Αμπρίνες 3, Χίγκινς 14, Μίροτιτς 14, Καλάθης 9, Ντέιβις 18, Βέστερμαν 3, Χάνγκα 2, Σμιτς 2, Μαρτίνες, Κούριτς 16.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Πάνγκος 13, Χόλινς 4, Τόμας 6, Πονίτκα 10, Γκουντάιτις 15, Ρίβερς 3, Φριτζόν 5, Μπάρον 10, Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 15.