Ολυμπιακός: Ο «Αρσέν Σ-Λουπέν» και το νόμισμα που έχει δύο όψεις!

Ο Κώστας Σλούκας... έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια των Γάλλων - Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός, αλλά επιβάλλεται να προβληματιστεί για την εικόνα που έδειξε.

Αν ο Ολυμπιακός έχανε δεύτερο σερί ματς από τη Βιλερμπάν θα επρόκειτο για τεράστιο κάζο. Αυτόματα, θα έχανε σημαντικό έδαφος για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Έχετε δει τον βαθμό δυσκολίας των αγώνων που ακολουθούν; Έρχεται ζόρικο ματς στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις και μετά υπάρχει διπλή αγωνιστική με σερί παιχνίδια κόντρα σε Αρμάνι (στο Μιλάνο) και Μπαρτσελόνα (στο ΣΕΦ). Ακολουθούν Παναθηναϊκός στο Φάληρο, Εφές έξω, και ΤΣΣΚΑ μέσα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε με σεβασμό για τη δυναμική της γαλλικής ομάδας, καμία αντίρρηση πως διαθέτει ποιότητα και ξεχωριστή αθλητικότητα, αλλά αν οι Πειραιώτες μετρούσαν 2/2 απώλειες από ένα σύνολο που ουσιαστικά δεν έχει στόχο τα playoffs, δεν θα υπήρχε καμία δικαιολογία. Ούτε η απουσία του Κώστα Παπανικολάου, ούτε η κούραση, ούτε τίποτα. Αυτά τα ματς, αν θες να προχωρήσεις και να φτάσεις ψηλά, επιβάλλεται να τα «καθαρίζεις».

Με τρίποντο-κλάσης ο Σλούκας «έκλεψε» τη νίκη από τους Γάλλους - Και για αυτά τα σουτ αποκτήθηκε

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν εφτάψυχοι στο «Αστρομπάλ» και παρά τις δυσκολίες, τα σκαμπανεβάσματα και τα προβλήματα που εμφάνισαν, κατάφεραν να πάρουν το ματς. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας μίλησε η κλάση του Κώστα Σλούκα και στην παράταση η ομάδα έδειξε χαρακτήρα. Ο 31χρονος γκαρντ αποκτήθηκε και για στιγμές σαν και αυτές. Με τη μπάλα να «καίει», με την ομάδα να φλερτάρει με μία δεύτερη οδυνηρή (και ενδεχομένως καταδικαστική) ήττα, με την πίεση να χτυπάει... κόκκινο, είχε το καθαρό μυαλό, την αυτοπεποίθηση, την αποφασιστικότητα, αλλά και την ικανότητα, να κάνει ένα μεγάλο σουτ, το οποίο και... έσωσε την ομάδα του. Ντύθηκε «Αρσέν Λουπέν» και με τον τρόπο του... έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια των Γάλλων, τιμωρώντας το λάθος τους, να μην του κάνουν φάουλ.

Ηγέτης και μπροστάρης στα δύσκολα ο Κώστας Σλούκας. Και δεν ήταν ένα απλό σουτ. Ήταν ένα αρκετά δύσκολο σουτ. Υπό την πίεση του χρόνου, έχοντας ψηλότερο παίκτη πάνω του (τον Χέιζ), ντρίμπλαρε έξυπνα, βρήκε ελάχιστο χώρο και κατάφερε να σουτάρει όπως πρέπει, μη βλέποντας ουσιαστικά καθαρά το καλάθι μπροστά του, με τη μπάλα να βρίσκει μόνο δίχτυ! Τεράστιο τρίποντο, με το οποίο έδειξε τη μεγάλη κλάση του, αλλά και το «κρύο» αίμα που κυλάει στις φλέβες του σε αυτές τις κρίσιμες στιγμές. Καθοριστικό φυσικά και το τρομερό αριστερό μπάσιμο που έκανε στην παράταση όταν και διαμόρφωσε το 91-94 στο σκορ. Καλάθι προσωπικότητας από έναν παίκτη που ανήκει πλέον στην ελίτ της EuroLeague. Δεν έκανε το τέλειο ματς. Έκανε και λάθη, είχε και κακές επιλογές, αλλά στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα σημείωσε τους 14 από τους 23 πόντους της ομάδας του. Μπροστάρης!

Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός, παρά την κούραση, ήταν ξεκάθαρο πως πλέον είχε καλύτερη ψυχολογία και κυρίως μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα. Έκλεψε μπάλες, πήρε αμυντικά ριμπάουντ, έριχνε τάπες, πράγματα τα οποία αδυνατούσε να κάνει στο δεύτερο ημίχρονο. Επιθετικά έβρισκε λύσεις με τις διεισδύσεις των Κώστα Σλούκα και Σακίλ ΜακΚίσικ. Τα δύο μπασίματα που έκαναν στην παράταση, ουσιαστικά έστειλαν... μήνυμα στη Βιλερμπάν πως «απόψε θα χάσετε».

Έχει κάνει συνήθεια τα «διπλά» - «Καρδιοχτύπι» και θρίλερ κάθε του νίκη πλέον

Είναι πάντως εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει φέτος με τον Ολυμπιακό. Είναι με διαφορά περισσότερο αποτελεσματικός εκτός έδρας, παρά στο ΣΕΦ. Λες και... υπνωτίζεται στο γήπεδό του. Είναι χαρακτηριστικό πως από τα 11 θετικά αποτελέσματα που έχει φέρει, μόλις τα 4 είναι στον Πειραιά και τα 7 μακριά από το «σπίτι» του.

Οι Πειραιώτες με αυτόν τον τρόπο παρέμειναν στην 10η θέση, συνεχίζουν να έχουν θετικό ρεκόρ (11-9) και εξακολουθούν να κερδίζουν φέτος με τη... ψυχή στο στόμα. Με 84-82 τη Μπάγερν, με τους Γερμανούς να αστοχούν στο τελευταίο σουτ στο ΣΕΦ. Στην παράταση τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (87-89), ενώ και πριν το άνετο του πέρασμα από τη Μόσχα κόντρα στη Χίμκι (88-105), καρδιοχτύπησε να πάρει το "διπλό" στο Βελιγράδι (79-81) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Και εκεί τα κατάφερε με το νικητήριο καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στο τέλος.

Η εικόνα αυτή έχει δύο όψεις. Από τη μία η ομάδα ναι μεν δείχνει νοοτροπία νικητή, αλλά και χαρακτήρα, όταν τα ματς κρίνονται στο τέλος (εξαίρεση ο τρόπος που έχασε από τη Ρεάλ στον έξτρα χρόνο στο Φάληρο), αναμφίβολα «σφυρηλατεί» τη συμπεριφορά και τη νοοτροπία του στα ματς που κρίνονται στο τέλος, αλλά από την άλλη δεν έχει και την άνεση, το ταλέντο, να "καθαρίζει" κάποια ματς από νωρίς. Υπενθυμίζεται πως και με την Άλμπα στο ΣΕΦ δυσκολεύτηκε (75-71), ενώ και με τη Μακάμπι στο ίδιο γήπεδο πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα με το μεγάλο τρίποντο του Άαρον Χάρισον στην εκπνοή.

Γενικότερα φέτος, ο Ολυμπιακός ναι μεν παίζει κατά κύριο λόγο καλά (παρά τα σκαμπανεβάσματα και την αστάθεια που δείχνει), αλλά δεν έχει αυτή την άνεση που διέθετε στο πρόσφατο παρελθόν. Να έχει από νωρίς... πιάσει από τον λαιμό τον αντίπαλο του και να τον «τελειώνει». Να φτάσει στο σημείο τα τελευταία δύο-τρία λεπτά ενός αγώνα να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα υπέρ του. Αντιθέτως, έχει την τάση να πηγαίνει τα ματς στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να τα κάνει... θρίλερ, αλλά το ευτύχημα είναι πως κατά κύριο λόγο χαμογελά εκείνος με τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα προβλήματα δεν πρέπει να μπουν κάτω από το χαλί - Για την ώρα δεν κοιτάζει για ενίσχυση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας ξεκάθαρη στόχευση να εκμεταλλευτεί την απουσία του θηριώδη Μουσταφά Φαλ και επεδίωκε να σκοράρει κυρίως μέσα στο καλάθι. Τα πήγε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 16/22 δίποντα (72.7%). Αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα, αλλά και τον έλεγχο του ρυθμού. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, και ειδικά στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, η ομάδα έδειχνε να... καταρρέει, δείχνοντας καταδικασμένη να χάσει.

Έχανε ριμπάουντ, ο αντίπαλος μάζευε το ένα επιθετικό (συνολικά πήρε 12) μετά το άλλο, με τους Πειραιώτες να βγαίνουν χαμένοι σε κάθε διεκδικούμενη μπάλα. Εμφάνιζαν αδυναμίες στην άμυνα, τόσο στην περιφέρεια, όσο και μέσα στο καλάθι. Οι Γάλλοι πλησίασαν με άνεση μέσα στη ρακέτα, τέλειωναν φάσεις με δεύτερες και τρίτες προσπάθειες, ενώ και στην επίθεση οι Πειραιώτες άρχισαν να χάνουν απανωτά λέι-απ. Αυτά τα προβλήματα πρέπει να αναλυθούν και να μη μπουν κάτω από το... χαλάκι, επειδή η ομάδα νίκησε (με τη ψυχή στο στόμα) στο "Αστρομπάλ". Η ήττα στο ΣΕΦ από τη Βιλερμπάν παραμένει «πληγή»

Στο ατομικό κομμάτι, με εξαίρεση την «αφύπνιση» του Κώστα Σλούκα, τον εξαιρετικό και αποφασιστικό Σακίλ ΜακΚίσικ που ορμούσε σε κάθε ευκαιρία στο αντίπαλο καλάθι (23 πόντοι, 10 κερδισμένα φάουλ), κρατώντας σχεδόν μόνος του όρθιους τους Πειραιώτες στο δεύτερο μέρος, συν τις παλικαριές του Χασάν Μάρτιν (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), οι υπόλοιποι δεν έδειχναν πως έχουν τις δυνάμεις να δώσουν το κάτι παραπάνω στην ομάδα τους στο δεύτερο ημίχρονο. Έλις και Πρίντεζης ήταν δραστήριοι στο πρώτο μέρος, ενώ ο Βεζένκοφ δε μπόρεσε ποτέ να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού.

Ναι, το έχουμε τονίσει πως ο Ολυμπιακός είναι ομάδα-παζλ. Είναι αρκετά σωστά χτισμένος και δομημένος, αλλά όταν του λείψουν ένα-δύο κομμάτια, αυτόματα δεν αποδίδει στον επιθυμητό βαθμό. Αλλάζει το ροτέισον, χάνονται οι ισορροπίες, επηρεάζεται η χημεία του συνόλου. Επιβάλλεται, όμως, να προσαρμόζεται και να τα καταφέρνει. Γιατί δεν έχει μόνο εκείνος προβλήματα και απουσίες, αλλά και οι άλλες ομάδες. Χρειάζεται ενίσχυση; Ας μη το αποκλείσουμε να γίνει κάποια κίνηση στο μέλλον. Μέχρι στιγμής, πάντως, δεν υπάρχει κάποια σκέψη.

Η απουσία του Κώστα Παπανικολάου είναι σημαντική, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, του μεγέθους, της ενέργειας, αλλά και του περιφερειακού σουτ που μπορεί να δώσει στον Ολυμπιακό. Αποτελεί συνδετικό κρίκο της άμυνας και της επίθεσης στο παιχνίδι της ομάδας. Μαζί με το ιατρικό-τιμ προσπαθούν να περάσουν το πρόβλημα ομαλά, με θεραπείες, ώστε να μην υπάρξει επέμβαση.

Twitter: Notis Psilopoulos