Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 93-101: Ο «Αρσέν Λουπέν» Ολυμπιακός απέδρασε στην παράταση (highlights)

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε το... κάζο στη Γαλλία με το τρίποντο του Σλούκα να στέλνει το ματς στην παράταση και στον έξτρα χρόνο κατάφερε να νικήσει τη Βιλερμπάν (93-101) - Ξεχώρισαν Σλούκας (23π) και ΜακΚίσικ (23π).

Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 93-101:  Ο «Αρσέν Λουπέν» Ολυμπιακός απέδρασε στην παράταση (highlights)

Ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός στη Γαλλία. Η ομάδα του Πειραιά κόντεψε να χάσει το ματς απέναντι στη Βιλερμπάν και γλίτωσε το κάζο στην εκπνοή της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 83-86, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ, έπαιξαν άμυνα πάνω στον Κώστα Σλούκα, γεγονός που το πλήρωσαν! Ο 31χρονος γκαρντ έβαλε ένα "καυτό" τρίποντο, σουτάροντας μετά από ντρίμπλα, δίνοντας το... φιλί της ζωής στην ομάδα του, στέλνοντας το ματς στην παράταση.. Στον έξτρα χρόνο οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και έφτασαν στη νίκη με σκορ 93-101.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην αγχωτική νίκη έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα (23π, 4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ) και Σακίλ ΜακΚίσικ (23π, 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 3 ασίστ), που πέτυχαν μαζί 46 πόντους. Πολύτιμη και η παρουσία του Χασάν Μάρτιν (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα). Ο «Αρσέν Λουπέν» Ολυμπιακός... απέδρασε από τη Γαλλία με τη νίκη, αυτό έχει σημασία, αλλά θα πρέπει να τον προβληματίσει η συνολική του εικόνα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τζένκινς, Σλούκα, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις. Με την απουσία του Φολ (κρίθηκε ανέτοιμος), οι Πειραιώτες στόχευσαν να σκοράρουν κατά κύριο λόγο μέσα στη ρακέτα και ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στην επίθεση. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 7-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0. Με τον Σλούκα να πασάρει και τον Έλις να τελειώνει τις φάσεις, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με σκορ 7-11 στο 6'. Ο Πρίντεζης έπαιρνε πρωτοβουλίες στην επίθεση και με σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +8 (13-21) στο 9', με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να ψάχνουν κυρίως το δίποντο και λιγότερο το περιφερειακό σουτ. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με σκορ 15-23 (η διαφορά πήγε και στο +10 στο 13-23 με τον Μάρτιν), σε ένα δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός είχε 9/12 δίποντα (75%).

Στη δεύτερη περίοδο, η Βιλερμπάν μπήκε στο ματς περισσότερο επιθετικά. Έβρισκε σουτ από την περιφέρεια και λύσεις μέσα στη ρακέτα, με τους Γάλλους να φέρνουν τα πάνω-κάτω, φέρνοντας τα σκορ στα ίσα (28-28) στο 15'. ΜακΚίσικ και Τζένκινς έδινε λύσεις στην επίθεση, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Έλις. Ο Αμερικανός σέντερ είχε καλά τελειώματα μέσα στη ρακέτα, με 8 πόντους και 4/4 δίποντα, ενώ στη συνέχεια πήρε τα ηνία ο Μάρτιν. Νωρίτερα είχε ανησυχήσει τους φιλοξενούμενους με το πρόβλημα που έβγαλε στον αστράγαλο, αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +7 με τον Σλούκα, με το 37-44 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες ήταν πολύ καλοί στην επίθεση μέσα στη ρακέτα. Είναι χαρακτηριστικό πως μέτρησαν 72.7% στα δίποντα με 16/22 προσπάθειες.

O Oλυμπιακός στην 3η περίοδο δεν ήταν καλός. Μοίρασε μόλις 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη, εμφανίζοντας και αδυναμίες στην άμυνα, καθώς δέχτηκε 24 (!) πόντους. Στο 23' με τον Τζένκινς προηγήθηκε με +9 (41-52), αλλά στη συνέχεια οι Γάλλοι αντέδρασαν. Με πρωταγωνιστές τους Κόουλ και τους Χέιζ, οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο (53-54) στο 27'. Ο Σπανούλης έδωσε στη συνέχεια... ανάσα με τρίποντο (57-61), αλλά στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (61-63).

Ο Σλούκας έστειλε ένα χαμένο ματς στην παράταση!

Στην τελευταία περίοδο, η Βιλερμπάν είχε βρει ψυχολογία και με τον Χάουαρντ κατόρθωσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (66-65). Ο ΜακΚίσικ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, με τη μπάλα να πηγαίνει κυρίως σε εκείνον, δίνοντας... ανάσες με τα γκολ-φάουλ που σημείωνε. Οι γηπεδούχοι, βέβαια, είχαν αναθαρρήσει, φτάνοντας και στο +3 (71-68) με τον Χέιζ, με τους Γάλλους να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο. Ο Λάιτι με τρίποντο «πάγωσε» τους Πειραιώτες (74-69) στο 35', με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μπερδεμένοι και να παρουσιάζονται διστακτικοί στο παρκέ. Ο μόνος που είχε το θάρρος να παίρνει πρωτοβουλίες ήταν ο ΜακΚίσικ, ο οποίος είχε ήδη κερδίσει 8 (!) φάουλ. Με βολές έφτασε τους 17 πόντους μειώνοντας σε 75-51, αλλά η Βιλερμπάν συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση να διατηρεί το προβάδισμα.

Στο 38' ο Σλούκας με μπάσιμο κέρδισε γκολ-φάουλ, με τον Έλληνα γκαρντ να φέρνει το σκορ στα ίσα (79-79). Το παιχνίδι όδευε για συγκλονιστικό φινάλε. Ο Μάρτιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (79-81), ακολούθως είχε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά, αλλά αναλώθηκε σε χαμένα λέι-απ! Οι γηπεδούχοι τους τιμώρησαν με τρίποντο του Χάουαρντ που έφτασε τους 16 πόντους (82-81), αλλά στη συνέχεια ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος στις βολές (82-83) στα 68'' πριν το τέλος. Ο Χέιζ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (84-83), με τους Πειραιώτες παράλληλα να χάνουν συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ, σπαταλώντας κατοχές. Στα 9'' πριν το τέλος ο Κόουλ πήγε στις βολές, ο οποίος έβαλε και τις δύο (83-86). Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, η μπάλα πήγε στον Σλούκα, οι Γάλλοι δεν έκαναν φάουλ, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί σε ένα δύσκολο τρίποντο μετά από ντρίμπλα, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

«Καθάρισαν» Σλούκας και ΜακΚίσικ

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν, σε ένα ματς για γερά νεύρα. Οι Πειραιώτες έβρισκαν πόντους αποκλειστικά με βολές, με τους Σλούκα-Χάρισον να διαμορφώνουν το 89-90 στο σκορ. ΜακΚίσικ και Σλούκας δημιουργούσαν ρήγματα μέσα στη ρακέτα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +3 (91-94) με τον Σλούκα στο 1'20'' πριν το τέλος. Ακολούθησαν νέες ψύχραιμες βολές από τον Σλούκα, με τον Ολυμπιακό να είναι στο +6 (91-97) στα 26'' πριν τη λήξη, και κάπου εκεί το ματς έλαβε... τέλος. Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στη δύσκολη και πολύτιμη νίκη με σκορ 93-101

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86, 93-101.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 2 (1/5 σουτ), Καχούντι 5 (1), Ντιότ 4, Χέιζ 13 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπάκο 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 18 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάουαρντ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στράζελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6 (3/3 δίποντα), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 23 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/47 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 24/28 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/49 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 30/38 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 21η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα παίξει εντός έδρας με τη Βαλένθια (21/1 στις 21:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα πάει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις (22/1 στις 20:00).