Φενέρμπαχτσε- Παναθηναϊκός 100-74: «Κατάρρευση» και στην Πόλη! (highlights)

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε με… συνοπτικές διαδικασίες στη Φενέρμπαχτσε γνωρίζοντας τη «συντριβή» με 100-74 μέσα στην Τουρκία

Μία ακόμα… εφιαλτική βραδιά έζησε στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός, που γνώρισε τη «συντριβή» με 100-74 από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.

Οι «πράσινοι» από το πρώτο δεκάλεπτο απλά ακολουθούσαν στο σκορ ανήμποροι να αντιδράσουν και γνώρισαν μια ακόμα «συντριβή» στη διοργάνωση.

Η… κακή ημέρα φάνηκε από το πρωί, καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ και ήταν πολύ… εύθραυστος στην άμυνα.

Μείωσε σε 13-12 στο 6’, αλλά η Φενέρ με ένα τεράστιο σερί 18-0 μπήκε στη… θέση του οδηγού της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 31-12 στο 9’.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τον Ουάιτ στο «3» και τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις μειώνοντας στους 8 πόντους (38-30 στο 17’), αλλά και πάλι οι Τούρκοι με τον Ντε Κολό που επέστρεψε στο παρκέ ανέβασαν την απόδοσή τους κι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 48-34.

Ο Νέντοβιτς είχε σοβαρό πρόβλημα από την αμυντική λειτουργία της Φενέρμπαχτσε που είχε επικεντρώσει το πλάνο της στο πως θα τον περιορίσει και τα είχε καταφέρει αφού είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους.

Οι Τούρκοι συνέχισαν να «χτυπούν» στις αδυναμίες του Παναθηναϊκού κυρίως στην περιφερειακή του άμυνα και άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις με τον Νέντοβιτς σε τραγική βραδιά «εγκλωβισμένο» από την άμυνα των Τούρκων και μοιραία παραδόθηκε στις… ορέξεις των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 24 πόντους διαφορά (74-50 στο 29’)!

Ο Κάτας στο τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε να κάνει αλλαγές και μάλιστα έβαλε τον… εξαφανισμένο Φόστερ στο 32’ και με το σκορ 77-57, ενώ λίγα λεπτά αργότερα πέρασε στο ματς και τον Καλαϊτζάκη.

Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (100-70 στο 39'), ενώ η… λύτρωση ήρθε με το τελικό σφύριγμα και τη Φενέρμπαχτσε να πανηγυρίζει τη νίκη της με 100-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3/5 διπ., 3/4 τριπ., 5 ας, 3 κλ., 2 λ.), Πέρεζ, Γκούντουριτς 18 (4/4 διπ., 3/4 τριπ., 1/2 βολ., 4 ας, 2 κλ.), Μαχμούτογλου 8 (2), Ντε Κολό 12 (3/8 διπ., 1/2 τριπ., 3/3 βολ., 5 ας), Πιερ 5 (1), Βέσελι 12 (5/8 διπ., 2/2 βολ., 7 ρ.), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9 (3/3 διπ., 3/4 βολ., 5 ρ., 4 ας), Ουλανόβας 15 (2/2 διπ., 3/4 τριπ., 2/3 βολ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 6 (0/4 τριπ.), Παπαγιάννης 10 (5/7 διπ.), Μποχωρίδης 2 (5 λ.), Όγκαστ 3, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (1/9 σουτ, 4/4 βολ., 6 ας), Ουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (4/10 διπ., 0/3 τριπ., 4/4 βολ., 7 ρ.), Μπεντίλ 5 (1), Σαντ Ρος 10 (2).