Ρεάλ Μ.- Αρμάνι 76-80: Με Σέρχι να την οδηγεί… (highlights)

Έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, που σημείωσε 17 πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε με 80-76 τη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στην Ισπανία

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν πήγε για… τουρισμό στη Μαδρίτη και το απέδειξε κερδίζοντας με 80-76 τη Ρεάλ μετά από ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, έχοντας πάντως αστοχία, κάτι που τις οδήγησε να έχουν κακό θέαμα.

«Σφιχτές» άμυνες, κακές επιλογές στην επίθεση, χωρίς ρυθμό οι δύο αντίπαλοι έφτασαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλοι 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Μάλκομ Ντιλέινι… πάτησαν το γκάζι για την Αρμάνι, η οποία άρχισε να επιβάλει το παιχνίδι της και να αφήνει πίσω της τη Ρεάλ.

Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 41-55 στο 26’ μια και οι γηπεδούχοι δεν είχαν οργάνωση στο παιχνίδι τους και αντιδρούσαν λάθος στην περιφερειακή άμυνα.

Μάλιστα η διαφορά διατηρήθηκε στους 14 πόντους (49-63) με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου μια και η Αρμάνι είχε τον πλήρη έλεγχο στο παρκέ.

Κι όμως ο Τζέισι Κάρολ ήταν εκείνος που εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των Ιταλών και με το ταλέντο του στο σκοράρισμα κράτησε όρθια τη Ρεάλ, η οποία με επιμέρους σκορ 15-4 μείωσε σε 64-67 στο 35’.

Το ματς έγινε… ντέρμπι με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ όμως να εκμεταλλεύεται την απουσία του Γιουλ και να είναι καθοριστικός στα τελευταία λεπτά με τρίποντα και άμυνες οδηγώντας την Αρμάνι στην επικράτηση με το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80

ΡΕΑΛ Μ. (Λάσο): Κοζέρ 3, Αμπάλντε 3, Τάιους 4, Λαπροβίτολα 8, Αλοθέν 5, Ντεκ 6, Γκαρούμπα, Κάρολ 20 (6/6 διπ., 2/5τριπ.), Ταβάρες 14 (7/7διπ. 6ρ.), Τόμπκινς 13 (2/6 τριπ., 7ρ.), Τέιλορ.

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πάντερ 7, ΛεΝτέι 12, Μορασκίνι 2 (10ρ.), Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 17 (3/4 διπ., 3/4τριπ.), Ταρζέφσκι 8, Τσιντσιαρίνι, Ντιλέινι 14 (5ας, 4λ.), Μπρουκς 2, Χάινς 4, Ντατόμε 9.