Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 84-77: Κατηφόρα... (highlights)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά, αλλά στο τέλος γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του από τη Φενέρμπαχτσε (84-77) - Το πάλεψε μόνος του στο δεύτερο μέρος ο Βεζένκοφ (17π-5/7τρ), αλλά δεν ήταν αρκετός.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε καθοδική πορεία και επιβάλλεται να αντιδράσει άμεσα, καθώς το... τρένο για τα πλέι-οφς θα το χάσει. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο (22-27), αλλά στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε έφερε τα πάνω-κάτω, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη με 84-77. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι χάνουν συνεχώς έδαφος στην κατάταξη. Ξεχώρισε ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους, έχοντας 5/7 τρίποντα, πλησίασε στον πόντο στο 38' η ομάδα του Πειραιά, αλλά οι Τούρκοι στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στη συνέχεια, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα.

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 84-77: Τα highlights της αναμέτρησης

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, Χάρισον στο "2", Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι. Δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα χώρους μέσα στη ρακέτα, οι Τούρκοι έδιναν το τρίποντο, με τους Πειραιώτες να τους... τιμωρούν. Με μακρινό σουτ του Παπανικολάου προηγήθηκαν με +6 (2-8) στο 2', αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (11-8) ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια, όμως, πήρε το... όπλο του ο Χάρισον, ο οποίος με σερί τρίποντα "έγραψε" το 13-16 στο σκορ. Ο Ζαν-Σαρλ ήταν εξαιρετικός, καθώς έβαζε τη μπάλα στο καλάθι τόσο πίσω από τα 6.75 μέτρα, όσο και μέσα στη ρακέτα, φτάνοντας τους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 22-27, έχοντας εντυπωσιακά ποσοστό ευστοχίας αλά... Βαρκελώνη. Μέτρησαν 7/11 (!) τρίποντα (63.6%) και 3/4 δίποντα (75%). Η Φενέρμπαχτσε, βέβαια, έβρισκε εύκολα τον δρόμο μέσα στο καλάθι (9/13 δίποντα-69.2%).

Στην δεύτερη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε. Βελτίωσε την άμυνα της, ενώ και ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο εύστοχος, με τους Τούρκους να μην τους δίνουν χώρους για σουτ. Με σερί τρίποντα από τους Μαχμούτογλου και Έντι, συν καλάθι του Μπράουν, στο 12' ανέκτησαν το προβάδισμα (30-29). Η πεντάδα για τους Πειραιώτες είχε αλλάξει, με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Μάρτιν να έχουν περάσει στο παρκέ. Ο δραστήριος αρχηγός του Ολυμπιακού, με ένα εντυπωσιακό ντράιβ έφερε το σκορ στα ίσα (36-36), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέφυγαν. Στο 18' με τον Πιέρ προηγήθηκαν με +7 (43-36), ο Βεζένκοφ έδωσε... ανάσα από την περιφέρεια, με το σκορ του πρώτου μέρους να βρίσκει τη Φενέρ να προηγείται με 45-41.Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε συνέχιζε να κάνει... πάρτι μέσα στο "ζωγραφιστό", με τον Βέσελι να μην έχει αντίπαλο, διαμορφώνοντας το 52-43 στο 23'. Η διαφορά πήγε στο +13 (59-56) στο 25', ξανά με τον εντυπωσιακό Τσέχο φόργουορντ/σέντερ, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς, έχοντας επί μέρους σκορ 14-5 στην τρίτη περίοδο. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Τούρκους να προηγούνται με +12 (66-54), ύστερα από τρίποντο του Πιέρ, ο οποίος αθόρυβα έκανε τη... ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στο παρκέ με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να χαμηλώνει το σχήμα. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με +14 (68-54), με τους Πειραιώτες να ψάχνουν την ανατροπή στο σκορ. Το τρίποντο του Σπανούλη και τα καλάθια στον αιφνιδιασμό από τον ΜακΚίσικ, έδωσαν ρυθμό στους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια, πήρε το όπλο του ο Βεζένκοφ! Ο τρομερός Βούλγαρος φόργουορντ με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στο 38' σε 75-74, φτάνοντας τους 17 πόντους στο ματς με 5/7 τρίποντα. Παπανικολάου-Έλις είχαν αποχωρήσει λόγω τραυματισμού, αλλά η αντίδραση των Πειραιωτών δεν είχε συνέχεια. Στο τελευταίο λεπτό ο Πιέρι έβαλε ένα "καυτό" τρίποντο (82-76), το οποίο ουσιαστικά "σκότωσε" τον Ολυμπιακό, με τους Τούρκους στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με σκορ 84-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (1), Γκούντουριτς 4 (2/9 σουτ), Μαχμούτογλου 12 (2), Ντε Κολό 10 (1/7 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πιέρ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 11 (5/8 δίποντα), Βέσελι 17 (8/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντι 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2 (4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σπανούλης 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τζένκινς, Έλις 2, ΜακΚίσικ 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 27/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 12/13 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/22 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 6/9 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη