Ζενίτ - Ερυθρός Αστέρας 98-69: Σερβική συντριβή στη Ρωσία (highlights)

Η Ζενίτ συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα με 98-69 στην Αγία Πετρούπολη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μεγάλη σε έκταση νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα πέτυχε η Ζενίτ με σκορ 98-69 για τη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ξεκίνησε και τελείωσε φουριόζα τον αγώνα, καθώς στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άφησε τους Σέρβους να πάρουν ανάσα. Στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τα έβαζε όλα, καθώς πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας πετύχει 9/11 δίποντα και 7/12 τρίποντα!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ δεν επέτρεψε να της ξεφύγει ο έλεγχος του αγώνα και μάλιστα στην τελευταία περίοδο διεύρυνε τη διαφορά υπέρ της, φτάνοντας στο 98-69 με εντυπωσιακό Κέι Σι Ρίβερς. Ο πρώην «πράσινος» γκαρντ ευστόχησε στα 7 από τα 8 τρίποντα που επιχείρησε, ενώ όλη η νικήτρια ομάδα τελείωσε τον αγώνα με 16/26 (61,5%)!

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 23 (7/8 τρ.), Ζαχάροφ 3, Πάνγκος 17 (3/4 τρ. 5 ασ.), Φριντζόν, Χόλινς, Τόμας 7 (1), Μπάρον 13 (2/4 τρ. 5 ασ.), Πουσκόφ, Ζούμπκοφ 9 (1), Πόιθρες 7, Πονίτκα 7 (2/2 τρ. 6 ασ. 3 κλεψ.), Γκουντάιτις 12.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο’ Μπράιαντ 13 (4/6 δ., 1/1 τρ., 2/2 β., 5 λ.), Χολ, Ουόλντεν 8, Ουσκόκοβιτς 7, Νταβίντοβατς 10, Λάζιτς 3, Ριθ 2, Ντόμπριτς 9, Σιμόνοβιτς 4, Γιάγκοντιτς 4, Κούζμιτς 4, Κολόμ 5.