Μπάγερν Μ.- Μπασκόνια 77-66: Με οδηγό την άμυνα… (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου επέβαλε από την αρχή του αγώνα το δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση και επικράτησε με 77-66 της Μπασκόνια στη Βαυαρία

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 77-66 της Μπασκόνια για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Γερμανοί παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα από τα πρώτα λεπτά, επέβαλαν το παιχνίδι τους και δεν άφησαν τους Βάσκους να διεκδικήσουν τη νίκη.

Η Μπάγερν πέρασε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και εκμεταλλεύτηκε τη δράση των Ραντόσεβιτς, Ρέινολντς και πήρε προβάδισμα στο ματς.

Οι Βάσκοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, είχαν σοβαρό πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού τους και δεν είχαν απαντήσεις στην επίθεση.

Έτσι η Μπάγερν προηγήθηκε με 38-30 στο ημίχρονο με τη Μπασκόνια να έχει 2/10 τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (45-32 στο 22’) με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο και να μην επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να «τρέξουν» στο παιχνίδι.

Ο Μπάλντγουιν κι ο Ζίπσερ μπήκαν στην… εξίσωση για τον Αντρέα Τρινκιέρι, ο οποίος είδε τους παίκτες του να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-30, 58-50, 77-66.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 4 (3 ας), Μπάλντγουιν 17 (6/12 διπ., 1/4 τριπ., 2/6 βολ.), Σίλεϊ 3 (1/5 σουτ), Ρέινολντς 21 (8/11 διπ., 5/6 βολ., 9 ρ.), Ντζέντοβιτς, Αμέιζ, Ζίπσερ 13 (2), Τζόνσον 6, Σίσκο 2 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Ραντόσεβιτς 11 (7 ρ.), Γκραντ.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 4 (1/5 σουτ), Τζεκίρι 2 (1/5 διπ., 4 ρ.), Χένρι 5 (0/6 διπ., 1/3 τριπ., 2/2 βολ., 10 ας), Σεντεκέρσκις 4, Ντιόπ, Φαλ 6 (2/7 διπ., 2/2 βολ., 5 ρ.), Πίτερς 12 (2), Ντράγκιτς 13 (1), Γκεντράιτις 10 (7 ρ.), Πολονάρα 10 (3/8 διπ., 1/4 τριπ., 1/1 βολ., 11 ρ.), Κούρουκς.