Ολυμπιακός - Βαλένθια 85-96: «Τρύπια» άμυνα, δίκαιη ήττα (highlights)

Ο Ολυμπιακός έσκαψε τον... λάκκο του στο πρώτο ημίχρονο με κάκιστη άμυνα και δεν κατάφερε να βγει ποτέ από αυτόν -παρά τη βελτίωση στα δύο τελευταία δεκάλεπτα-, γνωρίζοντας δικαίως την ήττα με 85-96 από τη σταθερή σε όλο το ματς Βαλένθια.

Στον... κάλαθο των αχρήστων πέταξε ο Ολυμπιακός τα δύο συνεχόμενα διπλά σε Βαρκελώνη και Βελιγράδι, τουλάχιστον ως ένα βαθμό, γνωρίζοντας πέρα ως πέρα δίκαια την ήττα από τη Βαλένθια με σκορ 85-96 το βράδυ της Τετάρτης (16/12) στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκαν κακοί επιθετικά και ακόμα χειρότεροι αμυντικά, καθώς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα δέχθηκαν 52 ολόκληρους πόντους από τη Βαλένθια. Παρά τη βελτίωσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσαν ποτέ να πλησιάσουν πιο κοντά από το -8 στο οποίο βρέθηκαν 4 λεπτά πριν από το φινάλε (76-84) και με παθητικό 96 πόντους δεν είχαν δικαίωμα να ζητήσουν και πολλά από το συγκεκριμένο παιχνίδι...

Βεβαίως, η ήττα αυτή καθαυτή δεν αποτελεί και... καταστροφή στο συγκεκριμένο σημείο της Ευρωλίγκας, καθώς μπορεί εύκολα να αντισταθμιστεί με ένα καλό «ερυθρόλευκο» σερί. Αυτό που απασχολεί περισσότερο είναι ο τραυματισμός του Γιώργου Πρίντεζη μόλις δύο λεπτά μετά το τζάμπολ, με τον εκ των αρχηγών του Ολυμπιακού να σπεύδει στα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στη μέση και να μην επιστρέφει στο παρκέ μέχρι το φινάλε.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, ήταν αρκετά εύστοχοι, καταφέρνοντας με τρίποντο να προηγηθούν με +4 (7-11) στο 6'. Από τους Πειραιώτες έπαιρνε προσπάθειες κυρίως ο Γάλλος φόργουορντ, καθώς οι υπόλοιποι ήταν διστακτικοί.

Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια άλλαξε φροντ-λάιν, βάζοντας στο ματς τους Πρίντεζη-Μάρτιν, αλλά οι "νυχτερίδες" άρχιζαν να βρίσκουν ρυθμό. Τέλειωναν τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, έβαζαν σουτ από την περιφέρεια, με τη διαφορά να φτάνει στο +10 (9-19) για τους φιλοξενούμενους. Ο άτυχος Πρίντεζης στη συνέχεια αποχώρησε για τα αποδυτήρια, καθώς στραβοπάτησε, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να παίξουν πιο σκληρή άμυνα. Οι διαιτητές όμως χρέωναν εύκολα το φάουλ, με τους Ισπανούς να βάζουν τις βολές, διαμορφώνοντας σε 16-25 το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει. Στο παρκέ πέρασαν οι Σπανούλης, Χάρισον, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Οι Ισπανοί όμως συνέχιζαν να είναι εύστοχοι και να φτάνουν εύκολα μέσα στο καλάθι, διατηρώντας τη διαφορά στο +11 (22-33). Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, δείχνοντας μία ταχύτητα πιο μπροστά στις κινήσεις τους, με τους Πειραιώτες να αδυνατούν να τους ανακόψουν. Ο Βεζένκοφ ακολούθως βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έδωσε ψυχολογική τόνωση στους συμπαίκτες του, ενώ ο Σπανούλης στο 15' με τρίποντο "έγραψε" το 31-37 στο σκορ.

Πάνω, όμως, που φάνηκαν να αντιδρούν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν να αναλώνονται σε λάθη. Οι "νυχτερίδες" τέλειωσαν τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, τιμωρούσαν κάθε ελεύθερο σουτ, φέρνοντας τη διαφορά και πάλι στο +11 (34-45) στο 19'. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τη Βαλένθια να προηγείται με +13 (39-52) έχοντας 68.4% (13/19) στα δίποντα και 50% (5/10) στα τρίποντα. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που τα είχε... σπάσει από την περιφέρεια (3/11-27.3%).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Η Βαλένθια συνέχιζε να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρίσκοντας εύκολα τον ελεύθερο παίκτη, με τον Ντουμπλιεβιτς να βρίσκει ρυθμό, φέρνοντας τη διαφορά στο +14 (46-60) στο 25' με σερί πόντους.

Ο Σλούκας, όπως συνηθίζει, πήρε... μπρος επιθετικά στην τρίτη περίοδο. Έβαζε μεγάλα σουτ και μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες του, έχοντας για συμπαραστάτη και τον ΜακΚίσικ που δημιοργούσε ρήγματα. Ο Αμερικανός ροκάνισε τη διαφορά (61-71), αλλά το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ισπανούς να προηγούνται με σκορ 65-76.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να «γυρίσουν» το ματς στην 4η περίοδο, έφτασαν δύο φορές στο -8 (72-80 στο 34' και 76-84 στο 36'), όμως η τραγική τους άμυνα τους πρόδωσε ανεπανόρθωτα. Οι Ισπανοί έβρισκαν πάντα απαντήσεις στις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» και μάλιστα δεν το έκαναν από την περιφέρεια (απ' όπου ήταν πολύ άστοχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο), αλλά με ωραίες συνεργασίες που κατέληγαν είτε σε καρφώματα, είτε σε εύκολα λέι-απ...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 39-52, 65-76, 85-96.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/4 σουτ), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλούκας 18 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 16 (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 8 (1), Βαν Ρόσομ, Τόμπι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 8 (1), Γουίλιαμς 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 22/27 βολές, 24 ριμπάουντ (12 αμυντικά - 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 23/35 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 20/21 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη.