Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μαδρίτης 93-97: «Λύγισε» στη β’ παράταση! (Highlights)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης γνωρίζοντας την ήττα με 97-93 στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά φαίνεται δεν ήταν αρκετές για να μπορέσει να κάνει την έκπληξη και γνώρισε την ήττα με 97-93 από τη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο ΟΑΚΑ στην δεύτερη παράταση.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό με τις δύο ομάδες πολύ άστοχες και χωρίς ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις… χαμηλές στροφές των Ισπανών και με καλή άμυνα είχε καταφέρει να πάει το ματς σε σετ επιθέσεις. Οι Παπαγιάννης και Μπεντίλ ήταν πολύ καλοί δίνοντας λύσεις.

Ειδικά ο πρώτος κέρδισε αρκετές «μάχες» από τον Ταβάρες και κατάφερε να τον περιορίσει. Το πρόβλημα όμως για τους «πράσινους» ήταν η κακή τους επιθετική λειτουργία.

Ο Νέντοβιτς ήταν απελπιστικά άστοχος, ενώ και οι υπόλοιποι δεν είχαν τρόπους να σκοράρουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 1/11 τρίποντα κι ο Σέρβος 0/3.

Από την άλλη πλευρά η Ρεάλ βρήκε λύσεις με τους Κοζέρ και Ράντολφ παίρνοντας το προβάδισμα με 29-33 στο πρώτο μέρος.

Η Ρεάλ… πάτησε το γκάζι στο ματς βγάζοντας αιφνιδιασμούς πάνω στο παρκέ και η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (33-47 στο 24’) με τον Κάρολ να σκοράρει, την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθώντας να ξεφύγει από τις… δαγκάνες του Ταβάρες σούταρε τρίποντα με τον Παπαγιάννη!

Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» με τον Νέντοβιτς να βρίσκει το δρόμο για το καλάθι μείωσαν σε 61-62 στο 34’, ενώ την ίδια ώρα η Ρεάλ είχε 4/25 τρίποντα!

O Νέντοβιτς συνέχισε το σερί του και έδωσε προβάδισμα 68-66 στον Παναθηναϊκό στο 37’ για να ισοφαρίσει ο Γιούλ στα 14’’ με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου!

Ο Νέντοβιτς όμως δεν έκανε απολύτως τίποτε στον εναπομείναντα χρόνο και το ματς πήγε στην παράταση (68-68).

Στο … πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 73-68, αλλά έχασαν τον Σαντ- Ρος με πέντε φάουλ και ο Μποχωρίδης επωμίστηκε το ρόλο του πλέι μέικερ. Ο Αμπάλντε έδωσε τις λύσεις για τη Ρεάλ ισοφάρισε σε 79-79 και οι δύο ομάδες πήγαν στην δεύτερη παράταση!

Εκεί η Ρεάλ με τον Αμπάλντε και τον Κάρολ να είναι πιο ψύχραιμοι, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, απέναντι στον Παναθηναϊκό που ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 97-93.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68 (κ.αγ.), 79-79 (α. παρ.) 93-97 (β’ παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 διπ., 4 ρ., 6 ας.), Παπαγιάννης 14 (7/8 διπ., 0/4 τριπ., 5 ρ., 2 ας, 2 κοψ.), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 διπ., 3/6 τριπ., 3/5 βολ., 7 ρ., 2 ας, 2 κλ.), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 διπ., 4/9 τριπ., 7/8 βολ.), Ουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13 (5/8 διπ., 3/3 βολ., 5 ρ.), Σαντ-Ρος 4 (4 ας).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 διπ., 2/8 τριπ., 5 ρ.), Φερνάντεθ 1 (0/5 τριπ., 4 ας), Αμπάλντε 18 (4/9 διπ., 1/2 τριπ., 7/9 βολ., 4 ρ., 6 ας), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ,), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20 (9/13 διπ., 2/4 βολ., 14 ρ., 2 ας, 2 κλ.), Γιουλ 6 (3/3 διπ., 0/3 τριπ.), Τόμπκινς 12 (2/6 διπ., 2/7 τριπ., 2/2 βολ., 4 ρ.), Τέιλορ.