Εφές – Βιλερμπάν 72-68: Το πήρε με Μίτσιτς

Με τον Μίτσιτς (22 πόντους) να κάνει μεγάλο ματς η Εφές κέρδισε δύσκολα 72-68 την Βιλερμπάν.

Ίδρωσε αλλά κέρδισε η Εφές τη σκληρή Βιλερμπάν 72-68, με τον Μίτσιτς να σκοράρει 22 πόντους και να κάνει ένα ακόμη μεγάλη παιχνίδι.

Οι Γάλλοι ήταν μπροστά με 19-13 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η Εφές με ένα γρήγορο 6-0 επέστρεψε και στο ημίχρονο είχε και το προβάδισμα με +6.

Μάλιστα στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι ξέφυγαν 13 πόντους (44-31) αλλά η Βιλερμπάν να γυρίζουν άμεσα τον αγώνα (48-44).

Μάλιστα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με +6 (57-63).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με έναν υπέροχο Μίτσιτς (22 πόντους, 6/7 δίποντα, 7/7 βολές) πήραν την 7η νίκη τους στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-27, 48-44, 72-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Μπομπουά, Σίνγκλετον 2 (6ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 7 (1), Μοερμάν 5 (6 ριμπάουντ), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 4, Μίτσιτς 22 (6/7 δίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ), Άντερσον 6 (4 ριμπάουντ), Ντάνστον 13 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν, Καουντί, Ντιό 8 (1), Λομάζ, Φαλ 5, Νουά 11 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Χέιζ 3 (7 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Λάιτι 14 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), , Χάουαρντ 11, Γιαμπουσελέ 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόουλ 2 (2 ασίστ)